Autor: Jerry
Čas: 2026-05-25 00:00:02
Emoce jako třívrstvá databáze
Každý zážitek se zapisuje do paměti jako záznam s obsahem a emočními „tagy“ – pocity, které zážitek vyvolal. Silnější zážitky se zapíší výrazněji, novější jsou dostupnější. Toto je plná kronika. Protože kronika je příliš rozsáhlá pro rychlé použití, mozek si paralelně udržuje kondenzovaný rejstřík – zobecněná hesla s průběžně aktualizovanými agregovanými pocity. A z toho ještě cheat sheet: jen nejdůležitější kategorie s dominantním emočním signálem.
Když se rozhoduji „pocitově“, mozek zobecní situaci na heslo, najde nejbližší shodu v cheat sheetu, načte k tomu uložené pocity a sečte je s aktuálním rozpoložením. Výsledek je kladný nebo záporný signál – a podle toho rozhodnu. Systém je rychlý a při dobré databázi i přesný. Selhává ale když agregované pocity jsou zkresleny atypickými nebo příliš recentními zážitky nebo situaci špatně zobecním a namapuji na špatnou kategorii nebo jsem v momentálně výrazně vychýleném emočním stavu. Emoce tedy nejsou protiklad rozumu. Jsou komprimovanou databází zkušeností – výkonnou, ale s jasnými podmínkami spolehlivosti.
Když se rozhoduji „pocitově“, mozek zobecní situaci na heslo, najde nejbližší shodu v cheat sheetu, načte k tomu uložené pocity a sečte je s aktuálním rozpoložením. Výsledek je kladný nebo záporný signál – a podle toho rozhodnu. Systém je rychlý a při dobré databázi i přesný. Selhává ale když agregované pocity jsou zkresleny atypickými nebo příliš recentními zážitky nebo situaci špatně zobecním a namapuji na špatnou kategorii nebo jsem v momentálně výrazně vychýleném emočním stavu. Emoce tedy nejsou protiklad rozumu. Jsou komprimovanou databází zkušeností – výkonnou, ale s jasnými podmínkami spolehlivosti.
Přečtení: 1232
Komentáře
Komentář 128709
Komentář 128714
https://drive.google.com/drive/folders/1MUzjLnwT6tezC6n56-A3RMD0b_PWL2V6
Čím víc, nad tím přemýšlím, tím víc chápu, proč a jak se konkrétní lidé v určitých situacích rozhodují. A proč zdůvodňují svá rozhodnutí tak, jak je zdůvodňují. Kdy mi dává smysl se rozhodovat "rozumem" a kdy "emocemi". Jak můžu ovlivnit/hacknout svůj způsob rozhodování. Proč jde některé vzorce chování upravit těžko a jiné lehce. Proč funguje reklama. Proč kupuji jahodové jogurty a ne meruňkové, i když mi oba chutnají stejně. Jak mohou i sny ovlivňovat má rozhodnutí. A další a další...
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.