Esencialismus versus rovnoprávnost – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-04-10 00:00:02

Esencialismus versus rovnoprávnost

Velkou moc získá ten, komu se podaří přesvědčit lidstvo, že existují diskrétní kategorie lidí, s nimiž je nutno zacházet odlišně. V takovém pojetí totiž práva mohou být udělována podle toho, komu náleží jaká podstata. Někdo je slabý a potřebuje pevnou vládu, zatímco někdo je ten privilegovaný. Může jít o „rasu“, náboženství, národ, pohlaví, třídu, věk, orientaci, (duševní) zdraví a mnoho dalšího. Proti esencialismu mám dvě námitky: Zaprvé, kategorie utváří člověk dle svých potřeb, jsou proměnlivé a jejich objektivní existenci nelze prokázat. Zadruhé, vlastnosti volně přecházejí i mezi těmito arbitrárními kategoriemi. Snažím se proto v rámci liberálního myšlení navazovat na nominalistickou tradici.
Přečtení: 943

Autor: Rakusak Čas: 2024-04-10 09:23:11
Web: neuveden Mail: schován
Ano. Jako behem virozy byla pridelovana obcanska prava dle absolvovani injekce. :-D Protoze ten, kdo je ockovan, nenakazi duchodce a neprodela onemocneni, vime? :-D :-D Tedy alespon to rikal usaty ministr s nejakym hadrem pred usty.
Autor: Viktor (neregistrovaný) Čas: 2024-04-12 11:34:50 Titulek: Rasové privilegium
Inu to, čemu se říká privilegium bílého muže je imho vyloženě etatistická věc a bez státem nařízené segregace a bez státního obchodu s otroky by to podle mě nevzniklo.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky