"We must therefore conclude that we are not anarchists, and that those who call us anarchists are not on firm etymological ground, and are being completely unhistorical." - Murray Rothbard
[i]"On the other hand, it is clear that we are not archists either: we do not believe in establishing a tyrannical central authority that will coerce the noninvasive as well as the invasive. Perhaps, then, we could call ourselves by a new name: nonarchist."[i]
Na tu debatu se docela dost tesim. Je dobre hledat a stavet mosty i s kolektivistickymi anarchisty. Nemusime se s nimi hned kamaradit, ale je dobre se s nimi bavit a snazit se jim otevrit oci v prijeti volneho trhu a dobrovolnosti. I kdyz, jak se rika, jednou kolektivista, navzdy kolektivista... Takze vzdy davat bacha na ty, kteri konvertovali nasim smerem. ;-)
Pekny obsah. Moc. Ale musim rici, ze mne to utvrdilo v tom, ze s kolektivisty bude tezke hledat spolecnou rec. Je dobre hledat spolecne cesty, jak obchazet stat a jeho procesy. To je jiste super. A muze to byt nejaky spolecny jmenovatel - proste boj proti spolecnemu nepriteli.
Problem pak ale nastava, ze kolektivismus, pokud je jeho soucasti nasilne prosazovani, proste z definice nemuze byt kompatibilni s ankapem. Uz je treba to, jak dotycny recnik sam priznal, jake emoce vyvolava detska prace... Proste neverim, ze to muze fungovat nejak dohromady. A pokud ano, jen na velmi malem mnozstvi temat... Treba se pletu.
Dale nesouhlasim s tim, uz jsme se o tom asi bavili, ze prijeti dobrovolne hierarchie omezuje vnitrni svobodu cloveka. Podle meho proste ne. Evolucne mame v populaci vudci typy, samostatne typy, ale i typy podrizene. Vsechny jsou potreba pro lidskou spolecnost. A ano, neni problem pracovat pro vetsi firmu ci korporaci, prijimat hierarchii, ale byt zaroven zastancem volneho trhu a odmitacem statu. Nekdo je s tim uplne v pohode, jiny ne. Prave proto, ze jsme kazdy jiny. Asi lze souhlasit s tim, ze s vysokou mirou dobrovolnych hierarchii ve spolecnosti v dlouhem horizontu dojde k tomu, ze spolecnost bude manipulovatelnejsi. To je asi mozne.
A nakonec mala myslenka. Neni neustale odmitani hierarchie (i te dobrovolne) a priori a za kazdou cenu podobne jako je to rebelstvi bez priciny ci rebelstvi z principu?
Lojza k Jeden princip:
Dlouho se mi to nestalo...ale zde musim souhlasit v plnem rozsahu a odpovedi na ty otazky by velice zajimaly i me.
Komentář 129268
Vajo k Urza v LibertyLoftu: Ekonomické chyby i „chyby“ politiků:
Grýndýl stejně jako války je taky geopolitika. Daně jsou sice lokální politika, ale ta je taky řízena geopolitikou (u nás zejména EU). Na článek na Mises snad ani reagovat nejde. Diskuse je zasviněna nějakým spamem či co to je. Nicméně ten článek je […]
Komentář 129267
Šlomo k Není odmítání očkování porušování práv ostatních občanů?:
Pokud se rozhodnu očkovat špatným očkováním (mohlo být špatné od začátku nebo ho mohl poničit někdo po cestě nebo mohlo být špatně aplikováno), ohrožuji tím své zdraví a konsekventně zdraví lidí kolem sebe?
Komentář 129260
ankap-ftw k Jeden princip:
NAP ovšem připouští výjimky pro hraniční situace, zejména možnost použít násilí pro obranu sebe nebo třetí strany a navíc jeho implementace neomezuje kolik dalších principů si může společnost přidat (např. Urzou často zmiňovaný zákaz týrání zvířat i když […]
Komentář 129233
hefo k Urza v LibertyLoftu: Ekonomické chyby i „chyby“ politiků:
Z odpovede implicitne vyplýva, čo si o tom myslím, a na tvoje imbecilné obmedzovanie na Áno/Nie odpovedám "nasrať!". Už si prestal biť svoju ženu? Áno/Nie Ak si nebol vyzvaný priamo Urzom, tak inými diskutérmi, to si pamätám. Ale nezávisle na […]
Komentář 129232
Vajo k Jeden princip:
Myslíte tím, že když se třeba s druhým dohodnete na tom, že on vám dodá zboží a vy mu zaplatíte, tak že pak není potřeba dogmaticky trvat na tom, že svou část dohody dodržíte? Morálka je záležitostí společenskou, dohodou mezi skupinou lidí. V různých […]
Komentář 129231
hefo k Legitimita sexu s dětmi:
Aj dospelý človek môže byť vyhlásený za nesvojprávneho, to, že do určitého veku sa (v rôznych veciach rôzneho a rôzne, ale hovorme všeobecne) predpokladá nesvojprávnosť, a od neho sa predpokladá svojprávnosť, má výrazné praktické výhody, aj keď pre […]
Komentář 129229
hefo k Urza v LibertyLoftu: Ekonomické chyby i „chyby“ politiků:
Ak by som si mal vsadiť, tak skôr na Urzu než na teba, ale aj motyka môže vystreliť. Ale od začiatku narážam na to, že si bol nie tak dávno vyzývaný zúčastniť sa podujatia s Urzom osobne a tam mu pred pozorným publikom položiť nejakú náročnú otázku, ale […]
Komentáře
Komentář 128846
- Murray Rothbard
Komentář 128847
Komentář 128922
https://www.lewrockwell.com/2002/03/murray-n-rothbard/are-libertarians-anarchists/
Komentář 128923
Komentář 128947
Komentář 128949
Komentář 128955
Komentář 129116
Problem pak ale nastava, ze kolektivismus, pokud je jeho soucasti nasilne prosazovani, proste z definice nemuze byt kompatibilni s ankapem. Uz je treba to, jak dotycny recnik sam priznal, jake emoce vyvolava detska prace... Proste neverim, ze to muze fungovat nejak dohromady. A pokud ano, jen na velmi malem mnozstvi temat... Treba se pletu.
Dale nesouhlasim s tim, uz jsme se o tom asi bavili, ze prijeti dobrovolne hierarchie omezuje vnitrni svobodu cloveka. Podle meho proste ne. Evolucne mame v populaci vudci typy, samostatne typy, ale i typy podrizene. Vsechny jsou potreba pro lidskou spolecnost. A ano, neni problem pracovat pro vetsi firmu ci korporaci, prijimat hierarchii, ale byt zaroven zastancem volneho trhu a odmitacem statu. Nekdo je s tim uplne v pohode, jiny ne. Prave proto, ze jsme kazdy jiny. Asi lze souhlasit s tim, ze s vysokou mirou dobrovolnych hierarchii ve spolecnosti v dlouhem horizontu dojde k tomu, ze spolecnost bude manipulovatelnejsi. To je asi mozne.
A nakonec mala myslenka. Neni neustale odmitani hierarchie (i te dobrovolne) a priori a za kazdou cenu podobne jako je to rebelstvi bez priciny ci rebelstvi z principu?
Komentář 129137
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.