"We must therefore conclude that we are not anarchists, and that those who call us anarchists are not on firm etymological ground, and are being completely unhistorical." - Murray Rothbard
[i]"On the other hand, it is clear that we are not archists either: we do not believe in establishing a tyrannical central authority that will coerce the noninvasive as well as the invasive. Perhaps, then, we could call ourselves by a new name: nonarchist."[i]
Na tu debatu se docela dost tesim. Je dobre hledat a stavet mosty i s kolektivistickymi anarchisty. Nemusime se s nimi hned kamaradit, ale je dobre se s nimi bavit a snazit se jim otevrit oci v prijeti volneho trhu a dobrovolnosti. I kdyz, jak se rika, jednou kolektivista, navzdy kolektivista... Takze vzdy davat bacha na ty, kteri konvertovali nasim smerem. ;-)
Pekny obsah. Moc. Ale musim rici, ze mne to utvrdilo v tom, ze s kolektivisty bude tezke hledat spolecnou rec. Je dobre hledat spolecne cesty, jak obchazet stat a jeho procesy. To je jiste super. A muze to byt nejaky spolecny jmenovatel - proste boj proti spolecnemu nepriteli.
Problem pak ale nastava, ze kolektivismus, pokud je jeho soucasti nasilne prosazovani, proste z definice nemuze byt kompatibilni s ankapem. Uz je treba to, jak dotycny recnik sam priznal, jake emoce vyvolava detska prace... Proste neverim, ze to muze fungovat nejak dohromady. A pokud ano, jen na velmi malem mnozstvi temat... Treba se pletu.
Dale nesouhlasim s tim, uz jsme se o tom asi bavili, ze prijeti dobrovolne hierarchie omezuje vnitrni svobodu cloveka. Podle meho proste ne. Evolucne mame v populaci vudci typy, samostatne typy, ale i typy podrizene. Vsechny jsou potreba pro lidskou spolecnost. A ano, neni problem pracovat pro vetsi firmu ci korporaci, prijimat hierarchii, ale byt zaroven zastancem volneho trhu a odmitacem statu. Nekdo je s tim uplne v pohode, jiny ne. Prave proto, ze jsme kazdy jiny. Asi lze souhlasit s tim, ze s vysokou mirou dobrovolnych hierarchii ve spolecnosti v dlouhem horizontu dojde k tomu, ze spolecnost bude manipulovatelnejsi. To je asi mozne.
A nakonec mala myslenka. Neni neustale odmitani hierarchie (i te dobrovolne) a priori a za kazdou cenu podobne jako je to rebelstvi bez priciny ci rebelstvi z principu?
Teranova k NAP pragmatizmus alebo dogmatizmus:
Presne toto sa snazim naznacit. Odchylime sa li od NAP-u aspon na 1 percento,padame do pragmatizmu. Idealy,ktore vedu k slobode a absolutnemu vlastnickemu pravu teda nemozme svojvolne porusovat,ideal sa tak strati a my musime kreslit niake ciary,co je a […]
Nízkonákladovyzivot1 k Budeme mít co jíst i bez dávek?:
6. Vím, že lidi nevědí co se dělá z ovsa. Z pšenice, Zita, čočky atd. To mně netrápí. Je to jejich problém. Naštěstí existuje něco jako dotaz. Proto mi napíšou jak to jim atd. A nebo se zepteji AI. 😉
Komentář 129547
Nikita k Budeme mít co jíst i bez dávek?:
Zrovna že zmiňujete AI, když jsem se ho zeptala, řeklo mi, že pro 99 % lidí není udržitelná. Ta vaše formule sice formálně splňuje všechny položky, ale úplně ignoruje realitu jídla. Stejně jako u Many, někdo ji dokáže pít nonstop, většina lidí ale ne. A z […]
Komentář 129546
Nízkonákladovyzivot1 k Budeme mít co jíst i bez dávek?:
Den má 24 hodin. 11 hodin člověk spím. 2 hodiny umývání, uklízení,vaření, záchod atd. 2 hodinky rekreační činnost jako psaní komentářů. Tak člověk má 9 hodin volná. Tak vnímám pohodový život.
Nízkonákladovyzivot1 k Budeme mít co jíst i bez dávek?:
4, nevidím nikde, kde píšu, že může každý. Existují lidé co můžou jíst jen maso. Nebo alergie na lepek atd. Pokud v článku píšu, že může každý, tak se omlouvám. Snažím se vždy vyhýbat tvrzení, že může každý. Píšu vždy "skoro každý"
Komentáře
Komentář 128846
- Murray Rothbard
Komentář 128847
Komentář 128922
https://www.lewrockwell.com/2002/03/murray-n-rothbard/are-libertarians-anarchists/
Komentář 128923
Komentář 128947
Komentář 128949
Komentář 128955
Komentář 129116
Problem pak ale nastava, ze kolektivismus, pokud je jeho soucasti nasilne prosazovani, proste z definice nemuze byt kompatibilni s ankapem. Uz je treba to, jak dotycny recnik sam priznal, jake emoce vyvolava detska prace... Proste neverim, ze to muze fungovat nejak dohromady. A pokud ano, jen na velmi malem mnozstvi temat... Treba se pletu.
Dale nesouhlasim s tim, uz jsme se o tom asi bavili, ze prijeti dobrovolne hierarchie omezuje vnitrni svobodu cloveka. Podle meho proste ne. Evolucne mame v populaci vudci typy, samostatne typy, ale i typy podrizene. Vsechny jsou potreba pro lidskou spolecnost. A ano, neni problem pracovat pro vetsi firmu ci korporaci, prijimat hierarchii, ale byt zaroven zastancem volneho trhu a odmitacem statu. Nekdo je s tim uplne v pohode, jiny ne. Prave proto, ze jsme kazdy jiny. Asi lze souhlasit s tim, ze s vysokou mirou dobrovolnych hierarchii ve spolecnosti v dlouhem horizontu dojde k tomu, ze spolecnost bude manipulovatelnejsi. To je asi mozne.
A nakonec mala myslenka. Neni neustale odmitani hierarchie (i te dobrovolne) a priori a za kazdou cenu podobne jako je to rebelstvi bez priciny ci rebelstvi z principu?
Komentář 129137
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.