Marný boj proti Mému boji – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PeTaX
Čas: 2016-02-29 00:00:02

Marný boj proti Mému boji

Někdy na podzim jsem poslouchal v rádiu pana prof. Jiřího Hlaváče (skladatel, profesor na konzervatoři), an se velmi rozohnil nad tím, že v Německu vyšla před nedávnem poměrně velkým nákladem kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf. Hnětlo jej nejen to, že vůbec vyšla, ale hlavně, že byla nekomentovaná, tedy, že nějaké hlavy s mnoha tituly před i za, nenapsaly ke každému odstavci a každé větě co že si máme pod tou větou „správně“ představovat. (Aby nás náhodou třeba nenapadlo, že to, co v tom spisku stojí, se tak nápadně podobá tomu, co hlásali jiní mudrci dočista jiného socialismu, Marx, Lenin, nebo Stalin. Snad jen ta rasová nenávist je v Mein Kampf akcentována o něco více.) A že nejlepší by bylo, kdyby takové publikace byly přítomny pouze ve vědeckých knihovnách, kde by v nich bádali pouze „odborní“ historici a pro veřejnost by šlo o Libri Prohibiti.
Píšu o tom kupříkladu v souvislosti s Chartou 77 a následnou Antichartou, kdy (nejen) umělci byli pod hrozbou denunciace nuceni podepisovat právě tu odsuzující Antichartu, aniž by si mohli přečíst, co vlastně odsuzují. A ve druhé rovině o tom píšu proto, že spisků Marxových, Engelsových a Leninových (jen tomu chudáku Biľakovi prý ty jeho vzpomínky nedovolili vydat) jsou plné knihovny.
Já vím, on pan profesor říkal, že takhle si ten Mein Kampf koupí a přečte kdejaký pomatenec, který k tomu spisku zaplane neuhasitelnou láskou a obdivem. Ale stejní pomatenci přece dodnes obdivují a čtou Uljanova, či Džugašvilliho a nic jim v tom nebrání. A to nevadí? Co když si to špatně vyloží? Také to není opatřeno interpretačním aparátem!
Vždy a za každé doby přece bude pro nějakou skupinu a jednotlivce nějaké, jakékoliv, názorové schéma plausibilní a omezením jeho dostupnosti se jen zvětší žádostivost těch, kteří jej nemají k disposici, je mít; tedy efekt je kontraproduktivní.
(Ten předmětný spis mám už řadu let. V elektronické podobě nevalné jakosti. Opakovaně se k němu vracím a rediguji jej do nějaké přijatelné typografické podoby, protože jej po mně leckdo chce. Ale vydržím to dělat tak 50 stránek a dál nemám chuť a čas se tím zabývat, protože je to stále se opakující, hloupé a neinspirativní.)
Mezi námi: po tom německém vydání se jen zaprášilo!
Co si o tom myslíte? Zakazovat „nebezpečné“ knihy?
Přečtení: 16601

Autor: PetrB Čas: 2016-02-29 01:08:59 Titulek: NEzakazovat
Web: neuveden Mail: odveci.wp v doméně gmail.com
Já jsem rozhodně proti jakýmkoli zákazům. Stejně jako jsem se dosud nesetkal se žádnou nebezpečnou zbraní tak ani s nebezpečnou knihou. Zato jsem se setkal s nebezpečným chováním těch, kteří si osočují právo říkat jiným co pro ně je a co není bezpečné.
Autor: Urza Čas: 2016-02-29 03:21:51 Titulek: Re: NEzakazovat [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Hezky řečeno, ačkoliv nebezpečnou zbraň i knihu si dovedu představit, jen asi v jiném smyslu, než jak to myslíte xD
Autor: kjkkbjkkbjjkbjbk (neregistrovaný) Čas: 2016-02-29 06:21:12
Zakázat! Je to nebezpečná kniha! Je možné s ní umlátit člověka k smrti! Obzvláště novorozence, kteří mají ještě velmi křehkou lebku!
Autor: PeTaX Čas: 2016-02-29 10:45:54 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Novorozence lze umlátit i opičí láskou. (Byť chápu ironii příspěvku.)
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2016-02-29 08:24:21
Nez neco zakazovat,tak nabidnout neco lepsiho.Napr prirozene,zdrave,normalni-pravicove myslenkove schema.
Ale-socialismus tezce dokurvil pomery mezi schopnymi a neschopnymi(maji na davkach cas cist picoviny),takze nemocny organizmus pak kazda dalsi infekce lehceji napdne a dorazi.Jako nemocna rostlina je pry sladoucka pro skudce.Ale mozna je to dobre-nelecit,ale nechat vyhnit.(Napr nechat ty na davkach se mezi sebou pomlatit)

Rozdil mezi sockomunismem a nacizmem je jen v tom,ze ti prvni likvidovali vsechny bohate,kdezto nacci jen bohate zidy.
(Pristane na Zemi UFO,lidi se sebehli a ptaji se zelenych muzicku:A vsichni tam u vas mate takovy tenky zeleny nozicky?Vsichni.A vsichni mate takovy tykadylka?Vsichni.A vsichni tam mate na kazdym prste zlatej prsten?Ne,to jen my zidi)
Autor: Urza Čas: 2016-02-29 10:12:14 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já si dokonce ani nemyslím, že by se až tolik současných pobiratelů dávek bez dávek pomlátilo; ono to tak možná může vypadat a část by to určitě udělala, ale domnívám se, že většina z nich by byla prostě okolnostmi donucena se starat (a starala by se, pokud by jim stát trošičku méně házel klacky pod nohy ve formě minimální mzdy a dalších píčovin).
Autor: PeTaX Čas: 2016-02-29 10:44:37 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Díky za link. Unikl mi ten článek.
Web: neuveden Mail: neuveden
Podle mého je úplně jedno, jestli např. Mein Kampf vyjde nebo ne. Náckové si jeho text stejně seženou. Jednou jsem četl nějaký stručný výtah z tohoto díííla s komenty. Jestliže byl text přeložen z originálu dobře, byl ten Hitlerův text tak nehorázně pitomý, že bych se tomu i smál, nebýt historické zkušenosti s nacismem. Co však bylo jednoznačně hloupé, byly právě ty komenty nějakých profesorních mudrlantů.

Knihy nezakazovat, vydávat, je-li o ně zájem, a proboha hlavně nekomentovat! Zájem totiž nemusí nutně znamenat souhlas s obsahem.
Autor: Urza Čas: 2016-02-29 13:09:44 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Že byl Hitlerův text pitomé, není až tak překvapivé, stačí se podívat, co plodí Konvička, Hampl, Trump, to je podobný styl pitomosti, přesto to lidé žerou; a zjevně vždy žrali.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Jistě,

knihy by se měly zakazovat,

ale nejen to, měly by se i přikazovat, tzv. povinná četba...

Takže Můj boj a podobné spisky od Lenina či Stalina bych naopak přikázal jako povinnou četbu,

zatímco třeba Švejka bych zakázal...
Autor: Vostál Petr Čas: 2016-03-05 08:52:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Důvod proč by tomu mělo takto být je v tom,
že člověk se neučí pouze a jen pomocí své touhy (po dobru),
ale především pomocí svých omylů,

i Edison se musel tisíckrát zmýlit, než objevil žárovku...
logo Urza.cz
kapky