Obhajoba sociálních věd – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-03-25 00:00:02

Obhajoba sociálních věd

Přijde mi, že spousta lidí zejména v pravicové komunitě nemá ráda sociální vědy. Mnohdy to pociťuji i v té naší. Nehledě na to, že mezi sociální vědy patří vlastně i ekonomie, je podle mě ta zášť dána stereotypem, že studenti sociálních věd jsou spíše levicově orientovaní. Když to vztáhnu na sebe, z celé řady sociologů, které jsem kdy měl tu příležitost vidět, sociální inženýrství přímo sálalo. Osobně si ale myslím, že to zdaleka není problém těchto věd. Lidé, kteří se zajímají o společnost, mají často velmi rozvinuté sociální cítění a chtějí ji měnit k lepšímu. Jen, a za mě celkem nešťastně, většinou volají po tom řešení, které jim tak nějak díky společensky vštěpenému zvyku vyvstane jako první na mysl, a tím je státní regulace. Kvůli tomu, že často více zdůrazňují emoce, si ne vždy zváží klady i zápory navrhovaných řešení, někdy mají „tunelovou vizi“.

To však naprosto nehraje roli, pokud spolu lidé z jednotlivých oborů spolupracují a hledají řešení společně. Myslím si naopak, že sociální vědy mají pro tržní společnost velkou hodnotu. Poukazují na různé přehlížené společenské problémy a jejich příčiny, což má velký potenciál zefektivnit charitativní pomoc. Pomáhají nám přiblížit odlišnosti mezi lidmi, což dokáže přispět ke komunikaci a soužití mezi různými subjekty. V neposlední řadě přináší štěstí všem lidem, kteří je s entuziasmem studují a získávají skrze ně nové životní perspektivy. Z těchto důvodů podle mě mají smysl.
Přečtení: 14690

Autor: Karel K Čas: 2021-03-25 07:40:30 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
"dlouhý pochod istitucemi"?
Velmi pěkná připomínka!
Autor: Karel K Čas: 2021-03-25 08:09:07
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Hnidopišská poznámka:
Překládat "tunnel vision" jako "tunelová vize" není moc šťastné. V češtině funguje již dávno (= desítky let) termín "tunelové vidění". Jedno z prvních použití bylo v letectví, kdy při manévrech s velkým přetížením se odkrvovala hlava včetně zrakového centra a pilot viděl jen v oblasti poblíž středu citlivé oblasti sítnice. Říkali tomu "koukat rourou". Později se tento termín přenesl i do psychologie, kde to znamená soustředění se na kritickou oblast, přičemž vše mimo ni není vnímáno.
[/]Zúžení pozornosti (neboli tunelové vidění) – dochází k němu při panice (pocit, že nemám situaci pod kontrolou). Lidé se soustřeďují na malý počet bezvýznamných detailů (např. v domě hoří a dědeček vynáší hodiny a noční stolek).[/i]
Web: neuveden Mail: schován
Díky za připomínku; nějak jsem na to narazil až teď, ale obohatilo mě to! :)
Web: neuveden Mail: schován
Škoda že ste v tomto medzi ankapmi výnimka. Väčšina ankapov nepotrebuje vzdelaných oponentov, ale len otrokov čo by na ankapistov robili :-)
Autor: Antidemokrat (neregistrovaný) Čas: 2021-03-25 10:38:15 Titulek: Re: [↑]
Demokraté jsou bezohlední vrazi a zločinci. Jejich likvidace je gestem humanity a rozumnosti. Smrt demokracii!

Demokracie je zlo. Demokraté jsou jen banda vrahů a zlodějů. Pryč s těmito násilníky a skutečnými vrahy!
Autor: HloupySocialista (neregistrovaný) Čas: 2021-03-26 09:37:20 Titulek: Re: [↑]
Vetsina socialistu zas potrebuje hloupe oponenty, aby jim socialisticke kecy sezrali.
Autor: Nikdo důležitý (neregistrovaný) Čas: 2021-03-25 11:07:41
Jako absolvent jednoho z těchto oborů se domnívám, že sociální vědy mají z podstaty větší sklon podléhat ideologiím než přírodní vědy. A některé (zvláště ty moderní) obory považuji za jakési hybridy aktivismu, ideologie a vědy. A jak tu zmiňuje diskutující uršýl ten tzv. dlouhý pochod institucemi, tak momentálně jsme ve fázi, kde se tyto neblahé vlivy na vědu posilují.

Ovšem platí, že jakýkoliv vědní obor, je-li dělán poctivě, přináší užitečné informace o světě. Pokud ignorujete tyto vědecké obory, tak co vám zbývá k poznávání společnosti? Z čeho čerpáte informace o společnosti? Ze zpravodajství novinářů a ideologických pouček? Tak to hodně štěstí.

Tohle by si zvláště anarchokapitalisté měli uvědomit. Když se podíváte na zdejší diskuze, tak se vedou čistě v rovině spekulací a logiky. Tady nevidíte, že by diskutující vytahovali nějaké výzkumy nebo statistiky, aby doložili svá tvrzení. Tady se nemluví o skutečných lidech a skutečné společnosti. Tady se plánuje totální přestavba společnosti čistě od stolu. Tohle je podle mě vrchol sociálního inženýrství.
Autor: Antidemokrat (neregistrovaný) Čas: 2021-03-25 12:28:47 Titulek: Re: [↑]
Demokracie je zlo. Zničila náš svět už ve 30. letech 20. století. Je to vláda zlodějů a lůzy. Končí rozkladem a nepokoji. Demokracie vždy sama od sebe zanikne, jako nepřirozený systém, to stokrát už víme, ale nač to pořád opakovat.
Autor: Karel K Čas: 2021-03-25 12:42:10 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.karelkuzel.cz Mail: kuzelgm v doméně gmail.com
Tohle by si zvláště anarchokapitalisté měli uvědomit. Když se podíváte na zdejší diskuze, tak se vedou čistě v rovině spekulací a logiky.
Tak nevím. Mně se to jeví tak, že v diskusích jsou aktivní hlavně etatisté. A ti se snaží v tezích ankapu za každou cenu najít logický rozpor a krkolomnými konstrukcemi se snaží hypotézu ankapu vyvrátit. Pokud se článek netýká přímo ankapu, stejně převedou diskusi na téma typu: "v ankapu by to bylo horší", "z ankapu vyplývá ... [libovolný nesmysl]..", atd.
Autor: norbertsnv Čas: 2021-03-25 13:19:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nemôžem hovoriť za všetkých tunajších etatistov, ale ja v ankapistickej teórii nehľadám chyby z pohľadu formálnej logiky, ale chyby v axiómoch a definíciách na ktorých je postavená.
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2021-03-25 14:15:09 Titulek: Re: [↑]
Souhlasím, hledat chyby v logice za každou cenu, slovíčkařit, to debatě nikdy neprospívá.
Na internetu jsou debaty jednoho pána, které často probíhají stylem: Máte tam logickou chybu, to přece, to přece, to přece musíte vidět... Neberte to teď osobně, to není nic proti vám, ale víte vůbec, co je to korelace a kauzalita? ...
To také časem pochopíte, dokonce i mně to chvíli trvalo,než jsem to pochopil...
Promiňte, že na vás nejsem milej, mě samotného to mrzí, ale vy to vůbec nemáte promyšlený, to etatisti často nemaj... :D
Autor: Antidemokrat (neregistrovaný) Čas: 2021-03-25 14:48:59 Titulek: Re: [↑]
Demokracie je zlo. Demokraté jsou jen banda vrahů a zlodějů. Pryč s těmito násilníky a skutečnými vrahy!

Kudy chodil tudy vraždil a krad. Kdo to byl? No přece demokrat!

Pokud demokracii podpoujete každý má právo dle mého vás zabít.
Autor: Vít Heřman Čas: 2021-03-25 14:59:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Teď jste mi připomněl takové to biblické:

Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ

Leaderem v hledání logických rozporů je zcela určitě především Urza. Je pak docela pochopitelné, že na tento tón diskuze přistoupí částečně i oponenti. A je to docela pochopitelné, protože diskuze občas potřebuje naladění se na partnera v diskuzi.
Autor: Antidemokrat (neregistrovaný) Čas: 2021-03-25 15:10:58 Titulek: Re: [↑]
Demokracie je zlo. Zničila náš svět už ve 30. letech 20. století. Je to vláda zlodějů a lůzy. Končí rozkladem a nepokoji. Demokracie vždy sama od sebe zanikne, jako nepřirozený systém, to stokrát už víme, ale nač to pořád opakovat.
Autor: Antidemokrat (neregistrovaný) Čas: 2021-03-25 15:47:40 Titulek: Re: [↑]
Demokraté jako jiní škůdci nesmí mít nárok na prezentaci svých názorů na veřejnosti! To je zločin, který musí být přísně potrestán!
logo Urza.cz
kapky