Práce za naturálie – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PetrKL
Čas: 2025-01-16 00:00:02

Práce za naturálie

Můj pradědeček jako mladý přicestoval do Čech z velmi chudé části Slovenska. Kvůli své nízké počáteční kvalifikaci a téměř neexistujícímu formálnímu vzdělání dal na jednom statku za vděk práci výměnou za naturálie ve formě noclehu a stravy, kde se postupně vypracoval tak, až mohl získat vlastní domov a založit rodinu. Z vyprávění a literatury zjistíme, že práce za naturálie byla v minulosti na našem území běžná, legální a spoustě lidem pomohla z té největší chudoby. Dnešní, státem vynucená, kodifikace ekonomických vztahů a povinnost vyplácet mzdy ve fiat měně odstraňují tyto nejspodnější příčky socio-ekonomického žebříčku, čímž uměle brání řadě lidí svépomocí zlepšit svou situaci. Jedince, kteří by z jednoduché práce za naturálie mohli nejvíce získat, dále stát „chrání“ nálepkou „práce na černo“, čímž je zbavuje možnosti uzavírat ve své činnosti legitimní a vymahatelné smlouvy.
Přečtení: 15969

Reagujete na tento komentář:
Autor: hefo Čas: 2025-04-09 11:54:05
Nedajú sa spočítať bez toho, aby niekto subjektívne určil, čo ten štandard je. Je to trojizbový byt alebo stačí dvojizbový? A musí byť v meste, alebo môže byť aj na predmestí, hodinu a pol cesty MHD od práce? Na guľové je ten výpočet napríklad preto, lebo jednak na prežitie mimo niektorých tropických oblastí, kde človek môže spať celoročne vonku nahý nestačí len strava a dvak to minimum by odpovedalo tak hnusnej strave, že by si prvý kričal, že dávať to robotníkovi je zločin proti ľudskosti.

"Nadhodnota" (resp. šanca získať ju, lebo výsledkom môže byť aj strata - tú by si v tvojom systéme kompenzoval ako?) je to, čo motivuje kapitalistov k činnosti; bez toho by sa na to vykašľali. A opäť tam máš tú svoju rovnicu o dvoch neznámych - nevieš určiť mzdy, keď nepoznáš cenu a vice versa. Vtip je dobrý, stačí sa pozrieť na rozdiel vo vývoji medzi západným a východným Nemeckom, ktoré boli vojnou zničené rovnako.

Asi si naozaj nejakú tú učebnicu prečítaj, lebo princíp "ceteris paribus" ti uniká. V ekonomike je viacero vecí, ktoré majú na ceny vplyv, napríklad aj pomer peňažnej zásoby k množstvu statkov na trhu. Keď sa trebárs rozdávali covidové podpory za to, že zamestnanci sedeli doma a nič nevyrábali, tak je to sakra inflačný tlak (na každý výrobok na trhu pripadá viac peňazí, za ktoré by sa dal kúpiť).

Také cigarety a alkohol, denný chlieb tých najnižších vrstiev, to je potreba či nie? Zamieňaš túžby za potreby, aby sa budil dojem, že človek má na ten "slušný štandard" nejaký nespochybniteľný nárok. Kapitalisti môžu najmä za to, že človek toho toľko chce, keby nejakí kapitalisti nezačali vyrábať automatické práčky, tak by sa doteraz spokojne pralo v potoku. A inak, mal som práčku kúpenú za 10 eur na inzerát, hrdzavá, ale rok ešte v pohode odprala (a dala by aj viac). Existuje niekto, kto si nemôže dovoliť kúpiť práčku, ktorú potrebuje (lebo potok je ďaleko), za pár desiatok eur?
Autor: Hrosik1 Čas: 2025-01-17 09:35:07
Web: neuveden Mail: schován
1. to si ale myslím, že není zakázané?? stejné jako platba bitcoinem... jen budete branný jako nezaměstnaný, a budete si stále muset platit zdravotní myslím...

2. asi nepracoval jen za jídlo a stravu, protože z toho by si nic nenašetřil... ;) (a byl b z něj v podstatě nevolník totálně existenčně závislý na svém pánovy)
Web: neuveden Mail: schován
Právě. Nelze to legitimně smluvně ujednat a je to státem odsunuté do černé ekonomiky. Ancap by neměl černou, šedou a bílou ekonomiku, ale zkrátka jenom ekonomiku. Možná to jasně nevyplynulo, ale ta práce za nocleh a stravu pro něj byla jakýsi odrazový můstek, odkud se mohl vypracovat a pak samozřejmě pobíral mzdu i v penězích.
Web: neuveden Mail: schován
podle me to lze smluvně ujednat. přímo zakázané to není. a posvěcení od státu nepotřebujete ne? :) černou ekonomiku beru jako fakt ilegální. nejsem si jist, ale jsem přesvědčen, že výměnný obchod přímo zakázaný není.
Web: neuveden Mail: schován
Detaily neznám, ale pochybuju, že takovou pracovní smlouvu je možné uzavřít bez uvedení mzdy ve fiat měně. To, že nepotřebujeme posvěcení od státu, neznamená, že na skutečně volném trhu by nebyly polycentricky fungující subjekty, které by mohly legitimně na poptávku svých klientů dohlížet na dodržování smluvních vztahů a těm není umožněno fungovat.
Web: neuveden Mail: schován
kde není žalobce, není ani soudce. ta smlouva bude sice neplatná podle zákonů čr (ikdyž fakt bych si tím nebyl jist) ale pro ty dva, kteří ji dobrovolně podepsali platná bude, tak v čem je problém? :)

nevím přesně, jak si to "dohlížení na dodržování smluvních vztahů" mám představit?
Web: neuveden Mail: schován
Například takto - já a protistrana si smluvíme, že výměnou za práci v určitém rozsahu mi poskytnou jisté naturálie. Do smlouvy si pak můžeme ujednat, která třetí strana mezi námi urovná spor v případě neplnění z jedné či druhé strany a co bude v takovém případě následovat.
Web: neuveden Mail: schován
no dyt jo. a proc by to ted neslo? :) samozrjeme, ze to, co bude nasledovat by nemelo byt v rozporu se zakony cr. ale obecne mi to jako problem neprijde :)
Autor: Hrosik1 Čas: 2025-01-29 10:35:22
Web: neuveden Mail: schován
penize jsou stejne jenom prostrednik pro obchodování s naturáliemi, a kdyz pro indiány nemelo zlato zádnou cenu tak s evropany jeli normální výmenný obchod. co je na tom, hlavne kdyz se lidi dohodnou
Web: neuveden Mail: sparesparrow v doméně protonmail.ch
Práce za práci. Naturálie za naturálie. Peer to peer. Pradědeček získal domov tím, že k domovu pomohl i svým obchodním partnerům. Zatímco stát nás při tvorbě bohatství obírá, a minimální mzdou si drze pojišťuje minimální příjem.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky