Složité věci stále existují – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-06-20 00:00:02

Složité věci stále existují

U některých lidí se setkávám s postojem, že politika, etika nebo společenské problémy jsou na ně příliš složité, a proto se jimi nechtějí zabývat. Do jisté míry nezájem považuji za lepší variantu oproti tomu, když slyší na jednoduchá, ale nedomyšlená řešení populistů. Na druhou stranu jsem si jistý, že tyto složité záležitosti stále dost významně dopadají na jejich život, a oni sami mají moc tyto záležitosti ovlivnit. Nebudou-li se složitými společenskými otázkami zabývat oni, budou se jimi o to víc zabývat lidé mocnější a mnohdy se zjevnějšími postranními úmysly. Historie, filozofie, ekonomie, či dokonce umění však mnohé odpovědi nabízí, a tyto odpovědi mnohdy nehrají do karet těm, kdo chtějí budovat autoritářskou společnost. Tímto článkem proto nabádám každého, nechť pustí uzdu své zvědavosti, a začne zkoumat a přemýšlet nad tím, jakým způsobem funguje naše společnost a podle čeho soudí, zda určité činy jsou dobré, nebo špatné.
Přečtení: 1306

Web: neuveden Mail: honzaspetla v doméně gmail.com
Já to chápu taky nesnáším mít kolem sebe lidi co pořád říkají to nezvládnu to je moc těžké to se mi nechce. Nicméně když vidím někoho kdo má v životě vášeň pro něco a fakt ho nezajímá politika nebo ekonomie tak je to ok. Ano politika je ovlivňuje to ano. Nicméně je to něco jako gravitace. Ovlivňuje vás i když se o ní nezajímáte. Nicméně pochopení gravitace není nic co by nutně implikovalo kvalitnější život většinou stačí chápat že věci padaj dolů. U politiky teoreticky stačí chápat že tu jsou nějaké zákony a za ty hrozí pokuty a delegovat to na někoho jiného.
Web: neuveden Mail: schován
přesně. navíc tady měl někdo i velice dobrou poznámku o tom, že žití v nevědomosti je blažené a uvědomovat si všechny problémy, ale stejně s nimi nemoci nic dělat nespěje zrovna ke spokojenosti... :)
Web: neuveden Mail: honzaspetla v doméně gmail.com
Já si dokonce myslím že to co lidem vyvolává úzkost z něčeho co nemohou ovlivnit podle mě nijak nekoresponduje s množstvím informací, které člověk má o tématu. Potkal jsem mnoho lidí kteří mají klimatickou uzkost hned po pár informacích co si přečetli. Nebo jiný příklad. Jsou tady lidé kteří se bojí smrti a pak jsou tady lidé, kteří pracují na hřbitovech a nijak je to netrápí. Řekl bych že pes je zakopaný někde hlouběji v hlavě
Web: neuveden Mail: schován
jasně to máte asi pravdu. (ale zároveň nemusí ale může souviset s množstvím informací)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky