Soucit s etatisty a vězení kompromisu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-04-18 00:00:02

Soucit s etatisty a vězení kompromisu

Setkávám se s přesvědčením, že abychom si udrželi civilizovanost, je nějakého donucení prostě potřeba. Bez něj by dle jeho obhájců nemohlo existovat právo, vše by fungovalo komplikovaněji, a možná bychom se dokonce vrátili do pravěku. Čím hlouběji poznávám výhody dobrovolnosti, tím spíše pociťuji lítost, když se setkávám s podobnými argumenty: Zdá se mi, že tato idea vychází z očekávání, že cokoli dobrého, co se člověku v životě přihodí, se nemůže stát jen tak, a musí si to „zasloužit“. Zejména pokud není schopen se svého příkoří dlouhodobě zbavit, má tendenci si ho racionalizovat jako nutné zlo. Lidé na základě této podoby naučené bezmocnosti dělají z utrpení a útlaku ctnost, namísto toho, aby je pojmenovali pravým jménem, a snažili se je co možná nejvíc omezit. Soucítím proto s těmi, kdo upadli do propasti kompromisu mezi násilím a nenásilím: Tento život, domnívám se, zahrnuje i mnoho zbytné bolesti. Mě osobně libertariánství zbavilo právě potřeby tento „kompromis“ hledat.
Přečtení: 1882

Autor: Rakusak Čas: 2024-04-18 11:53:06
Web: neuveden Mail: schován
Tebe chyta litost, mne zlost. Lide maji vymyte mozky, jsou tezce indoktrinovani, neumi si predstavit, ze by spolecnost mohla fungovat jinak, a obhajuji zlo pachane na ostatnich prave jako neco nutneho k zachovani "civilizace". Diky vymytosti jsou lide take zvyknout na to byt obeti. Vecnou obeti, ktera se boji vzit vlastni osud do svych rukou a nedejbuh si o sobe rozhodovat!
Web: neuveden Mail: schován
Pak je ale otázka, na koho být naštvaný, pokud ti lidé jsou sami oběťmi.
Web: neuveden Mail: schován
Ja prece mohu byt nastvany i na obeti, ne? Tim spise, pokud sami nechapou zlo, ktere pachaji, a povazuji to za neco spravneho.
Web: neuveden Mail: schován
otázka zní, proč je potřeba být na někoho naštvaný... :)
Web: neuveden Mail: schován
ale asi byste trochu pochopení mít mohl. asi jste také ankap nebyl od narození? navíc, pokud by ti lidé třeba součástí toho státu byli dobrovolně, nemáte tam násilí ani zlo, ani oběť ani agresora
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky