Vstříc venezuelským světlým zítřkům – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: velkej Ká
Čas: 2016-05-05 00:00:02

Vstříc venezuelským světlým zítřkům

V souvislosti s Venezuelou můžeme hovořit o štěstí i o smůle. O smůle v tom, že ti chudáci obyvatelé musí trpět, o štěstí v tom, že můžeme přímo pozorovat vynikající exemplář socialismu. Nemíním dávat podnět k zamyšlení, jen bych rád shrnul, pro ty, co Venezuelu příliš nesledují, dosavadní úspěchy tamní vlády prezidenta Madura.
- Zestátnění průmyslu a nediverzifikovaná ekonomika nezvládající nízké ceny ropy. Jeden z ropně nejbohatších států je tedy velmi chudý, což má vliv i na jeho měnu. Dokonce je vynucován podstatně jiný než reálný kurz vůči dolaru.
- Regulované ceny potravin, aby propad hodnoty bolívaru nebolel. Bohužel víc bolí následný nedostatek potravin (zemědělce jejich produkce za oficiální ceny neuživí), supermarkety byly kvůli tomu znárodněny a potraviny jsou na příděl (s použitím snímačů otisků prstů). Kdo chce rozumně jíst, musí na černý trh. Navíc kvůli velké inflaci nejsou dostupné ani základní léky. Samozřejmě se nedá sehnat ani toaletní papír.
- Lidem se to nelíbí a chtěli by to změnit. No, černý trh je silně pronásledován, kritika prezidenta též. Jaký div, že v zemi byly nedávno volby. Strana prezidenta Madura oprávněně ztratila většinu a opozice by dala dohromady velmi těsnou většinu s pomocí kvótních poslanců z řad domorodců. Řešení? Některé volební obvody se prověřují a tři mandáty byly pozastaveny. Obrat k lepšímu se tedy jaksi nekoná a dá se předpokládat, že toto drobné nedopatření se již více opakovat nebude.
- Elektřina je prakticky zadarmo (průměrná domácnost utratí v přepočtu 30 Kč za měsíc), a proto se s ní plýtvá. Nepřekvapí, že hrozící sucho ohrožuje dodávky elektrického proudu z vodních elektráren (na nákup elektřiny odjinud samozřejmě Venezuela nemá). Socialistické řešení je pak jasným pokrokem vstříc ke světlým zítřkům: Zrušení práce v pátek! (A tedy další pokles ekonomiky.) Samozřejmě to nestačilo, a tak ještě navíc se mění časové pásmo, výjimečně se v týdnu po vyhlášení dává volno ještě v pondělí a v úterý, a nejnověji se přerušují dodávky proudu na 4 až 7 hodin denně.
- Ohrožena je i výroba piva, odhaduje se pokles o 80 %. Tady si nejsem zcela jist, zda je vystřízlivění národa dobrá taktika. U Čechů by to byl konec světa, Venezuelané už asi ztratili naději.
Madurovi patří obrovský dík za ukazování socialismu v plné nahotě. Zvěstujte prosím Madurovy úspěchy každému socialistovi, kterého potkáte. Věřím, že bude potěšen, jak se socialismu tak skvěle daří. A co na to řidiči oranžového autobusu? Sobotka nedávno prohlásil, že se chce orientovat více doleva podle vzoru socialisty Bernieho Sanderse. Bude sranda.
Přečtení: 9983

Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2016-05-05 09:31:35
Je pravda, že ropná země na huntě mi něco připomíná... aha, krach skoro monopolní sázkové kanceláře. Zázraky se prostě dějí.
Autor: PeTaX Čas: 2016-05-05 09:35:13
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Já se obávám, že nás sranda rychle přejde. Jak se chce Sobotka tlačit ještě víc doleva, když už dnes realizuje extremisticky levicovou, ryze populistickou politiku? Víc vlevo už je jen znárodnění. (Ostatně k tomu píšu nějaký článek a když rozebírám východiska, vychází mi ve velmi nepravděpodobném případě obrat politiky o 180 ° směrem k liberalizaci a odmrštění socialismu — což se zdá v této socialismem prolezlém národě nepravděpodobné, a pokud se vývoj bude ubírat dále doleva, pak komunismus, nebo fašismus. A k tomu fašismu to směřuje nejvíce.)
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-05 09:41:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Hlavu vzhůru, smějící se bestie časem porazí i nastupující agrofašismus. Jen si z toho nejspíš nevezmou ponaučení a vlezou do něčeho ještě horšího.
Autor: Standa Čas: 2016-05-05 23:45:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Myslím si, že revoluce i v tomto případě požere své děti, a do patnácti let bude agroimpérium proti vůli jeho majitele „deprivatizováno“.
Autor: jeniceek Čas: 2016-05-05 11:50:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Fuj! Znárodnění se neříká :)
Teď je v souvislosti s OKD v éteru pojem deprivatizace.
Autor: PeTaX Čas: 2016-05-05 12:22:11 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Spíš deprivace, bych to psal.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-05-05 13:12:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nebo defraudace. Tím mám na mysli ten Mládkův geneiální nápad, jak bude - už tak těžce přepláceným a mnoha výhod požívajícím - propuštěným horníkům rozdávat 8000 Kč měsíčně. Srdce se mi ustrnulo nad tím dobromilem, přesně do té chvíle, než mi došlo, že nehodlá vyplácet svoje peníze. Jo, z cizího krev neteče, a o další důvod víc, proč je na místě defenestrace a následná deetatizace.
Autor: Urza Čas: 2016-05-06 16:31:05
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Děkuji za příspěvek; i když jsem o Venezuele psal také (doufám, že to nevadí, že jsme se s tím tématem takto sešli, došlo mi to až pozdě), toto je trochu analytičtější pojetí.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-05-08 01:49:32
Jj, Sanders je dobrej kandidát. Roze$ere to tak, že to socík už nevydrží a příště voliči zvolí někoho normálnějšího.
Myslím, že mi začíná krystalizovat ten správný volební program. Cyklostezky, ale ne kamery. Dálnice, ale ne polucisti. Letectvo, ale ne pěchota. Jaderný výzkum, ale ne základní školství. A trvat na tom: Není dokončená cyklostezka z Horní Dolní do Zapadlé Lhoty? Tak to se policie bude muset uskrovnit... Prostě projíst vše co nejdřív, bez vážných škod na základních svobodách (mimo té svobody nebýt zdaněn, ale ta je v loji už dávno). On to hospodářsví pak po státním bankrotu kapitalismus zase spraví....
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-05-08 01:50:40 Titulek: Re: [↑]
Mimochodem, páně Sandersův jmenovec plukovník musí v hrobě rotovat nadzvukovou rychlostí...
logo Urza.cz
kapky