Ale proč? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2023-11-15 00:00:02

Ale proč?

Mnozí se s libertariány shodnou na tom, že například naše školství je zkostnatělé, u lékaře se čeká moc dlouho nebo že vězení má malou účinnost. Přijde mi ale, že obvykle v těchto problémech nevidí společného jmenovatele nebo zastřešující problém. Myslí si, že se jedná prostě o chyby jednotlivců, lidské mentality nebo toho našeho systému. Kvůli tomu se málo zaměřují na to, proč podobné problémy vznikají všude po světě – bez ohledu na to, jak silnou pozornost veřejnosti vzbuzují. Podstatou toho, co mi dal anarchokapitalismus, je nejspíš širší rámec uvažování: U mnoha společenských problémů se snažím najít společné souvislosti, kterými je přílišná státní regulace a nedostatek finanční motivace pro poskytovatele některých služeb. Když jsem ještě neznal libertariánství, měl jsem prostě tendenci stěžovat si na lidskou hloupost. Dnes se místo podobných zkratek spíš snažím tyto problémy analyzovat a nabízet jejich řešení.
Přečtení: 6207

Reagujete na tento komentář:
Autor: li Čas: 2023-11-15 10:50:24
Web: neuveden Mail: schován
"U mnoha společenských problémů se snažím najít společné souvislosti, kterými je přílišná státní regulace a nedostatek finanční motivace pro poskytovatele některých služeb."
***
Proč tedy nehledáte ještě další souvislosti a fixujete se na jedno nezpochybnitelné dogma? Přílišná státní regulace je mor, ale absence všech regulací je taky mor!
A myslíte si, že vůbec nějaký systém může výrazně eliminovat ty "chyby jednotlivců", "chyby lidské mentality" nebo tu "lidskou hloupost"?
***
"Když jsem ještě neznal libertariánství, měl jsem prostě tendenci stěžovat si na lidskou hloupost. Dnes se spíš snažím tyto problémy házet šmahem na stát."
Web: neuveden Mail: neuveden
A nemohla by ses nechat regulovat dle libosti, a spolu s tebou dalsi, co to vnimaji stejne....a nechat neregulovane ty, co se regulovat nechteji? To opravdu potrebujes nutne regulovat vsechny i proti jejich vuli?
Ja trebas bych se docela obstojne dokazal zregulovat sam. Neveris mi, nebo proc me nutis porad nejaky system, kde budu regulovany?
Opravdu, otazka zni: Neveris mi? A veris vubec nekomu?
Autor: li Čas: 2023-11-15 11:14:18 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Zregulovat hlavně Lojzu, aby nezvlčil! :)
Web: neuveden Mail: neuveden
Hlavne neodpovedet na otazku. Tuhle schopnost nekde ucej, prosim te? Protoze jsem snad jeste nezazil, abys mi seriozne opdovedela na seriozni otaku.
A jo vlastne, ty mi neodpovis...
Web: neuveden Mail: schován
Nebylo by lze, že bys těchto trapných žvástů tady zanechala a vrátila se ke slušnému diskutování?
Web: neuveden Mail: schován
Nebylo by lze. Ok.
Autor: hefo Čas: 2023-11-15 14:47:28 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A nemohla by ses nechat regulovat dle libosti, a spolu s tebou dalsi, co to vnimaji stejne....a nechat neregulovane ty, co se regulovat nechteji?

To je podobné ako problém tzv. polycentrického práva - tak, že by pre ľudí pohybujúcich sa na tej istej ploche (t.j. s nevyhnutnými vzájomnými interakciami) platili rôzne pravidlá podľa ich vlastného výberu, to v praxi nikdy nefungovalo ani nebude, preto sú všetky pravidlá/regulácie vymedzené územne.
Web: neuveden Mail: neuveden
A co ty osobne. Pocitujes potrebu byt regulovan? Pokud by nad tebou nebdela statni moc, tak bys kradl, nebo zabijel, nebo delal nejake jine spatne veci, co nekoho poskozuji?
A nemyslim to ironicky.
Neznam moc lidi, co by odpovedeli, ze ano.
Drtiva vetsina rekne, ze oni ne, jejich rodina take ne, ale ti OSTATNI, ty je treba regulovat. A kdyz se zeptam tech ostatnich, tak mi reknou to same. Ze oni ne, ale ti OSTANI, mezi ktere pocitaji i ty, co uz rekli, ze sami to tak nepocituji.
Ve finale temer kazdy vi, ze by sam regulovan byt nepotreboval, ale mysli si to o temer uplne vsech ostatnich.
Autor: hefo Čas: 2023-11-15 20:15:15 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Vzhľadom k tomu, že spoločnosť sa skladá z ľudí výrazne rôznych a s výrazne odlišnými názormi a predstavami, ako by mal svet vyzerať, nejaká regulácia v rámci spoločnosti je nevyhnutná. Ak by človek žil na pustom ostrove, alebo by všetci ľudia vyznávali presne tie isté hodnoty (a nemohli by ich meniť, aj keď by to bolo pre nich z nejakého dôvodu výhodnejšie), tak by prirodzene regulácia potrebná nebola.

A inak neviem, čo sa čuduješ. Ktorý príčetný človek by ti povedal, že bez štátnej moci by kradol alebo zabíjal? I tí, čo to robia (nezávisle na štátnej moci a jej schopnosti reguláciu vymáhať), si to nejako viac či menej inteligentne pred sebou ospravedlňujú. A logicky, stav, keď ja regulovaný nie som, ale ostatní sú, je pre mňa najlepší, tak sa budem tváriť, že to tak má byť. Ideálne, keby som mohol ešte tie regulácie aj sám určovať!

Druhé vysvetlenie: keď človek má nejaký svetonázor (jedno aký, či sa to týka náboženstva, štátneho zriadenia, práva, čohokoľvek), tak ho pochopiteľne považuje za ten najsprávnejší, bol by asi trošku mimo, aby sa držal zásad a názorov, ktoré považuje za mylné. Preto jeho predsa netreba regulovať, keď on už má ten najsprávnejší pohľad, ale ostatných treba zregulovať, aby sa k tomu správnemu približovali, či chcú alebo nechcú.
Web: neuveden Mail: neuveden
No, tak asi nejsem pricetny...
Ja to takhle absolutne nevidim.
Autor: hefo Čas: 2023-11-15 20:41:04 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak to vysvetľuje asi úplne všetko.
Web: neuveden Mail: schován
Krasa volneho trhu je v tom, ze kdo se chce dobrovolne regulovat, bude se regulovat, kdo se regulovat nechce, regulovat se nebude. Zdravotnictvi je toho absolutnim prikladem. Kdo bude chtit, bude mit komercni pojisteni. Kdo nebude chtit, nebude. Kdo bude chtit chodit k lekari, pujde k nemu. Kdo k nemu nepujde, pujde treba za sousedem, nebo si koupi leky sam. A klicove je, ze nebude dochazet k nedobrovolnemu prerozdelovani zdroju - nechci dotovat prezivani etatitustu, ale dnes musim vlastne prispivat i na jejich zdravotni peci. Takze stat mne vlastne nuti nasilim prispivat na zdravotni peci o me nepratele. Jak uchylne.
Autor: v6ak Čas: 2023-11-15 11:59:48 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Připusťme, že by několik málo oblastí fungovalo s regulací lépe. Otázka je, jak vůbec vybrat ty oblasti, a jak uhlídat regulaci, aby se neutrhla z řetězu.

Předpokládám, že teda regulací myslíte něco, čemu neuniknete, ne pravidla platformy, ke které může existovat konkurence (Bolt, Uber, Foodora, Wolf, …).
Autor: li Čas: 2023-11-15 12:22:14 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Myslím třeba regulaci, že se nebudou vyrábět libovolně děti.
Takovou regulaci chci a sekala bych všem chmatákům ruce i jiné údy, aby se to neutrhlo ze řetězu :)
Web: neuveden Mail: neuveden
nejake regulace, kdo smi mit deti a kdo ne? Chapu to spravne? nebo jak bys to chtela zaridit?
Nebo, ze se dite proste nesmi dat k adopci, napriklad?
Web: neuveden Mail: neuveden
Ok, tedy s tebou ty kravko koncim veskerou komunikaci....
Autor: v6ak Čas: 2023-11-17 23:09:10 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To mi ale neodpovídáte na otázku „jak vůbec vybrat ty oblasti, a jak uhlídat regulaci, aby se neutrhla z řetězu“. Tedy jde o princip – předpokládám, že nenavrhujete, že budete rozhodovat Vy.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky