Hodnota svobody – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-05-09 00:00:02

Hodnota svobody

Naší tezí je, že svoboda je jednou z vůbec nejdůležitějších hodnot pro život. Zdaleka ne každý však tento přístup sdílí: Lidé chronicky vystresovaní potřebují hlavně bezpečí, zatímco svoboda pro ně v daný moment nemá praktické využití. Naštvaní lidé zase prioritizují spravedlnost před tím, aby každý mohl žít tak, jak potřebuje, neboť tato emoce člověku zužuje zorné pole, a tak se zdá, že někteří by pro „absolutní spravedlnost" šli přes mrtvoly.

Svobodu tedy považuji za vcelku subjektivní hodnotu. Domnívám se, že začíná dávat smysl až jedinci, který v procesu osobního růstu dojde do takového bodu, v němž neprožívá pouhé materiální nebo duševní strádání. Teprve v duševním klidu si dokáže uvědomit, že svět je komplexní a nabízí spoustu možností, jež nejsou na první pohled zjevné; i tak ovšem přijdou vhod. Svobodu vnímám jako přijetí této rozmanitosti a vyjádření lásky k ní: Proto jsem hrdý, že jsem libertariánem.
Přečtení: 3093

Autor: Vajo Čas: 2024-05-09 11:12:26
Web: neuveden Mail: schován
"potřebují hlavně bezpečí, zatímco svoboda pro ně v daný moment nemá praktické využití."
Bez svobody vybrat si svého "ochránce" můžou dopadnout dost blbě.
Autor: Rakusak Čas: 2024-05-09 13:10:58
Web: neuveden Mail: schován
Nemyslim si, ze smysl svobody pochopi clovek az v bode, kdy materialne nestrada. I chudy clovek chce svou svobodu. Samozrejme zalezi na definici pojmu stradani. Pokud mi hrozi v pristich 24 hodinach smrt hladem, tak asi jako prvni budu resit jidlo a ne to, ze stat povoluje lidem krast v cizich lesich hribky.
Web: neuveden Mail: schován
No právě... kdyby to chápali všichni tak je svět plný anarchistu
Autor: Surio Čas: 2024-05-09 15:50:15
Web: neuveden Mail: schován
Já bych se asi držel toho, že má tu svobodu každý nedefinovanou jinak a tedy se každý cítí svobodný jindy, viz ten Urzův příklad svobody v USA vs svobody v Rusku.
Asi bude taky duležité nestat se otrokem svobody.. ^_^
Web: neuveden Mail: schován
Mne by uplne stacilo, aby mi socialiste a etatiste dali pokoj, nekradli mi zdroje, nechali mne vklidu zit a zemrit. Pak budu uplne spokojen.
Web: neuveden Mail: schován
To lze? Stat se otrokem svobody?
Web: neuveden Mail: schován
No myslím, že proč by to nešlo. Možná jsem nenašel ten správný výraz. Když budu chtít být svobodný a rozhodovat si sám, mám trošku obavu aby mi to nepřerostlo přes hlavu. Abych nezačal neustále vymýšlet lepší - svobodnější řešení a a přestal si tak tu svobodu užívat.
Jestli už to dává smysl, možná se jen blbě vyjadřuji..
Web: neuveden Mail: schován
je to možné, ale pak už se nebudete cítit svobodně. myslím, že spíš narážíte na to, že svoboda vyžaduje obrovské množství zodpovědnosti, a spousta lidí po tomto netouží. jen pojem otrok svobody mi zní jako oxymoron.
Web: neuveden Mail: schován
Uznávám, asi jsem ten výraz netrefil úplně dobře :D
Web: neuveden Mail: schován
a můžu se ještě zeptat, jak si definujete svobodu? já nechci nějak trollit nebo vyvracet, jen by mě to zajímalo. díky :)
Web: neuveden Mail: schován
Za mě je svobodný ten, kdo si může dělat co chce - není do ničeho násilím nucen.
Takže, jsem svobodný, když mě do té svobody někdo nutí?
Ano, protože si pak můžu dělat co chci, ale zároveň ne, protože jsem k tomu byl přinucen..?
Web: neuveden Mail: schován
Vlastně je důležité abych se tak rozhodl sám, dobrovolně.
Dobrá poznámka, dík :D
Autor: li Čas: 2024-06-13 07:53:23 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Největší katastrofa by byla říkat to od nejútlejšího věku dětem. Ty totiž ani nemůžou chápat, co to znamená... Dovedu si představit psychopatický rodiče, který dítěti vytvořej otřesný podmínky, nedaj mu žádný hranice, ale za každou věc, která se jim nebude líbit, budou křičet: seš svobodnej! jestli chceš jíst, tak budeš makat, jinak svobodně poběžíš do děcáku a budeš tam mít ještě horší režim :)
Web: neuveden Mail: schován
no právě, já myslím, že nutit do svobody totiž nelze. svoboda taky může znamenat nezávislost, ale pokud chci být závislí na něčem, nebo na někom.... svobodu musí člověk chtít a nelze vnutit
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-05-16 08:40:52
Web: neuveden Mail: schován
svoboda se pojí se zodpovědností za svá rozhodnutí. proto bude vždy existovat velké množství lidí, kteří se jí dobrovolně vzdají
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky