Jsme lepší než oni? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Anička
Čas: 2024-02-15 00:00:02

Jsme lepší než oni?

Komunita anarchokapitalistů je skupina lidí, kteří věří v myšlenky nenásilí, dobrovolnost a volný trh. Jde o jedince, kteří mohou být názorově značně heterogenní, ale v těchto klíčových oblastech se shodnou. Problém vidím v tom, že myšlenky ankapu mohou být zastřeny hrdostí na to, že my jsme ti, co jsme na to přišli: „Ostatní – estatisté – pravdu (ještě) neznají. Oni to jednou pochopí, pak budou jako my.“ Vnímám určitý povýšený tón, který z nás – anarchokapitalistů – dělá něco víc. Proto bych ráda připomněla, že „my“ nejsme žádná homogenní skupina, která by měla na vše shodný názor. Ohledně anarchokapitalismu se možná shodneme téměř na všem, ale jinak se naše názory mohou dost rozcházet. Dělit se na „my“ a „oni“ proto nedává smysl. Nemyslím si, že bych byla o něco lepší než někdo, kdo nechápe problém centrálního plánování. A chci se vymezit vůči tomuto vymezování se. Pro mě nejsou žádní „my“ a „oni“. Jsou tady myšlenky ankapu. Ty považuji za hodné šíření, avšak bez nevraživosti či pohrdání.
Přečtení: 2822

Autor: Lojza Čas: 2024-02-15 08:55:31
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja bych si s dovolenim zanesouhlasil.
Existuji urcite veci, urcite hranice, kde jednoznacne plati "my vs oni". Nebude to asi nutne nazor na centralni planovani, ackoliv tam uz to zacina byt na povazenou, ale kazdy tu hranici ma nekde jinde.
Ale troufam si tvrdit, ze nektere "my vs oni" jsou univerzalne platne a jednoznacne spravne.
Trebas vrazi. Tam je to absolutne "my vs oni", tedy my, co vrazdu povazujeme za neprijatelnou a moralne absolutne zlou a oni, kteri v pohode vrazdi.
Osobne neresim ancap ani tak nutne pres ekonomiku, jako mozna vetsina, ale pres moralku. Princip neutoceni na nekoho, kdo nikomu nic neudelal je pro me extremne dulezity. A rozhodne tuhle vec vnimam, jako "my vs oni". My, co nechceme, aby bylo v poradku pachat nasili na nekom, co nikomu nic spatneho neudelal vs oni, pro ktere je to v poradku.

Casto clovek slysi takove ty reci, jak "svet neni cernobily". Ve skutecnosti mnoho veci na svete je naprosto cernobilych. Existuji moralni principy, ktere cernobile, a tedy "my vs oni", jsou a je dulezite je tak brat.
Autor: Glande Čas: 2024-02-15 09:55:28 Titulek: Je to spíš naopak
Web: neuveden Mail: neuveden
Myslím si, že by to mělo být prohozené na oni vs my. Nejde o to, že my bychom se jako anarchokapitalisti vymezovali nějak výrazně proti zastáncům státu, ale státisti se (a členové státu zvlášť ) agresivně vymezují proti zastáncům většiny myšlenek na větší svobody. Sice můžou na jednotlivosti nadávat, ale jako celek to podporují. A Ancap je i vývojovou reakci na tisíciletý útlak obyčejných lidí.
A pokud není člověk schopen vidět, že proti němu se vede doslova válka ( neboť války se vedou za účelem podmanění si nějaké skupiny), byť většinou hybridní a nejednotná, tak bez vymezení se nemá moc možnost aspoň morálně vzdorovat a snažit se o jiné uspořádání.
Pokud člověk nepochopí, že se proti němu vede agrese, tak je podmaněn zaručeně. Děje se to i mezi státy kdy např. Čína vede skoro při celému světu válku už desítky let, ale málokdo si to do nedávná uvědomoval. Nebo islámské skupiny se snaží taky ovládnout svět, např.za pomoci mj. migrace a málokdo to viděl.

Jde o to si uvědomit základní morální skutečnosti, že se nevraždí, nekrade, neloupí a být v tom důsledný a k velmi podobnemu uspořádání jako Ancap člověk dojde logicky.
Web: neuveden Mail: schován
Etatiste jsou tak zabedneni, ze nevidi, ze stat vede valku i proti nim. Maji stockholmsky syndrom a vymyty mozek, jelikoz bez statu si nedojdou ani na zachod.
Autor: Rakusak Čas: 2024-02-15 10:58:29
Web: neuveden Mail: schován
Ale my jsme lepsi! Kazdy, kdo prijima stat a jeho prostrednictvim chce ostatni k necemu nasilim nutit, pacha zlo! Je tim horsi, cim chce vice regulaci a prerozdelovani! Proto neverim ani prozrelym ankapakum, kteri drive byli socialisty. Uz jen fakt, ze ten clovek jednou prijal socialismus, znamena cervenou pro moznost pratelstvi ci nejake komunikace.
Web: neuveden Mail: Jeslinek v doméně centrum.cz
Po přečtení 4 komentářů mi tento text dává absolutní smysl. Vůbec se nesnaží ten text a autora pochopit a jen si melou svou. Jako ti etatisti....
Web: neuveden Mail: schován
takhle ale prece anarchokapitalisti nemysli, je mi z toho trochu smutno...
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky