Ondrášeček: Novoroční poděkování čtenářům – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-12-31 00:00:02

Ondrášeček: Novoroční poděkování čtenářům

Milí čtenáři Stok,

chtěl bych Vám tímto nezvykle dlouhým příspěvkem moc poděkovat. Díky neustále podpoře Urzy a mnohých z Vás mi nápady na nové texty nedochází. Některé vznikly přímo díky místním diskuzím, některé prostě díky flow a tomu, že někdo je opravdu ochoten číst mé texty.

Diskuze na Stokách však bývají na můj vkus příliš nepřátelské (hmm, Stoky jsou toxické; možná tenhle význam vyplynul časem, Urzo? X-D) a nekonstruktivní, a to mě trochu mrzí. I z toho důvodu se jich poslední dobou účastním jen výjimečně: Snažím se být šťastný a věnovat se zejména činnostem, které mi dělají radost; protože jsem poměrně citlivý člověk, s internetovými diskuzemi to často nejde dohromady. Tím se omlouvám všem rozumným komentátorům, často s relevantními připomínkami, kteří mi pod text napsali, ale jejich komentář jsem nechal bez odezvy: I tak si Vašich příspěvků vážím! Mám pocit, že zmiňované takřka nekonečné hádky vznikají ze vzájemného nepochopení. Musíme ale ve svobodné diskuzi počítat s tím, že do dialogu, který mezi sebou lidé vedou, se promítají jejich bolesti.

Možná to ode mě bude znít zvláštně, ale žádám Vás, abyste nezapomněli, že Stoky jsou nejspíš jen malou zastávkou na složité cestě za poznáním naší existence a světa kolem. Jeho komplexitu nelze shrnout do 250 slov, i tak se o to v oblasti myšlenek podporujících svobodu možná trochu sysifovsky pokouším. Uvědomuji si, že nespočetněkrát mě inspirovali myslitelé, kteří jsou daleko inteligentnější a vzdělanější než já a formulaci svých idejí zasvětili život: Pokud na Vás působí cokoli, co se zde vyskytne, nejasně (neb někdy to pro účel stručnosti ani jinak nejde), nelogicky, nebo ve Vás vyvolá mnohem více otázek, vřele doporučuji pokračovat studiem obsáhlejší a odbornější literatury k příslušnému tématu. Nakonec i anarchokapitalismus zodpovídá jen velmi málo otázek; cením si ho spíše proto, že otázky, jež zodpovídá, zodpovídá s poměrně vysokou mírou jistoty. Další otázky, například jakým způsobem řešit různé problémy v rámci tržní společnosti, nám pomáhá zodpovědět celá plejáda různých přístupů v čele se sociálními vědami.

Nejspíš právě proto, že sám jsem chaotický člověk, který rád hyperaktivně skáče z tématu na téma, jsem na Stoky z autorů mimo Urzu napsal nejvíc textů. Ve psaní textů rozhodně plánuji pokračovat, protože je pro mě jedním ze smyslů, které v životě mám. Ať už zastáváte jakýkoli světonázor, přeji Vám radostný a svobodomyslný nový rok. <3
Přečtení: 8185

Reagujete na tento komentář:
Autor: pz100000 Čas: 2022-01-01 16:12:51
Trochu ezo :), ale k tomuto casu to nakonec i taknak patri. Slusne napsano, skoro me ted mrzi to moje prskani na Vas predchozi clanek. Jakkoliv mene je nekdy vice, kdyz musite, tak musite, to zase chapu. Litovat (a asi ani setrit :)) Vas nebudu, ale zkusim na to brat ohled. PF!
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Jestli Vám to udělá radost, tak jsem zrovna včera nad vašimi asi dvěma texty přemýšlel dobré tři hodiny (v noci) :-) Šlo o příspěvěk přirovnání ezoteriky ve víru ve stát, kde mi to fakt nějak nesedí. Ale ať mne napadne cokoli, tak si jsem jist, že si to nemůžete neuvědomovat. A hlavně jsem přesvědčen, že lidské společenství opravdu může fungovat i bezestátně. Ale pocitově mi tam pořád něco nesedí. Mám tendenci si některých historicky vybudovaných věcí vážit a spíš se je naučit dobře používat a přetvářet. Potenciál demokracie ještě nebyl zdaleka vyčerpán, zejména s ohledem na možnost extrémně rychle distribuovat informace. Zahrnuje v sobě i možnost volně, přirozeně a nenásilně dokonvergovat třeba i k ankapu. A o procesu procesu konverze moc textů není. Krásně z toho začnou vyplývat i některé výhody státu. Tuto konverzi je pak stejně nutné začít realizovat v rámci demokracie. Urza je pouze člověk, který vzal současný reálný stav a optimální vymyšlený stav (byť logicky dobře vystavěný). Ale v praxi někdo bude muset začít dělat tu postupnou mravenčí práci tak, aby s vaničkou nevylil i dítě. Podle mne tuto náročnou cestu nelze obejít. Myslím si navíc, že vyloženě ankapem to skončit nemůže, pokud za ankap považujeme i jeho terminologickou základnu a jeho teoretické koncepty. Ale mohlo by to skutečně skončit tím, že by současné funkce státu nebyly monopolizovány. Dnes se děje proces, kdy si jaksi neumíme psychologicky poradit s blahobytem. Dnes více, než kdy jindy dochází k hledání vnitřních hodnot, protože ty vnější jsou často více, než dobře naplněny oproti minulosti. A ankap sice volá po větší svobodě, ale my přitom neumíme využívat ani tu míru svobody, kterou dnes máme. Dokonce je bežné být z přemíry svobody nešťastný, pokud s ní neumím zacházet. A myslím, že to umění se svobodou pracovat se musí opřít o silné vnitřní hodnoty. Ty ale ankap sám o sobě neřeší a ve zdejších diskuzích o nich diskuze moc neprobíhá. Takže diskuze pak působí dost divně.
Web: neuveden Mail: schován
Tomu že ľudská spoločnosť môže fungovať aj bez štátu verím aj ja. Veď každá spoločnosť nejako fungovala, aj nacizmus, aj socializmus, aj diktatúry a nejako fungujú aj v Somálsku kde je štát iba v okolí hlavného mesta.
Autor: pz100000 Čas: 2022-01-01 16:12:51
Web: neuveden Mail: schován
Trochu ezo :), ale k tomuto casu to nakonec i taknak patri. Slusne napsano, skoro me ted mrzi to moje prskani na Vas predchozi clanek. Jakkoliv mene je nekdy vice, kdyz musite, tak musite, to zase chapu. Litovat (a asi ani setrit :)) Vas nebudu, ale zkusim na to brat ohled. PF!
Web: neuveden Mail: schován
Právě proto, že komplexnost tématu se občas blbě shrnuje do 250 slov, tak pak často nezbývá jiný prostor, něž to doprobrat v komentářích. A navíc, když úplní kritikové nebo i jen připomínkoví dílčí kritikové asi jinde než v komentářích prostor nedostanou, tak o to víc pak je ta diskuze v komentářích nahuštěná. Mi by naopak jako pro Vás inspirativní možnost přišlo víc se na ty komentáře zaměřit a do té diskuze jít, protože je to sice víc mravenčí práce která nakonec zapadne, ale pro Váš osobní rozvoj je to myslím lepší, než jen psát další a další články a podcenit tu zpětnou vazbu v podobě diskuze a námitek a hledání nějaké syntézy nebo alespoň pochopení stanoviska protistrany. Navíc bych řekl, že při nějaké základní snaze tu občas ty diskuze i nějaký přinos občas mají. A pak, i když diskuze občas můžou být i konfrontační, mají tu výhodu, že na rozdíl od třeba diskuze nad pivem (nebo i kávou) tady nemůže dojít na těch pár závěrečných facek, ale zůstane to vždy maximálně u urážek :)
logo Urza.cz
kapky