Ostudný relikt komunismu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PeTaX
Čas: 2017-05-30 00:00:02

Ostudný relikt komunismu

Jedním z nejostudnějších reliktů komunistické éry jsou takzvané Stavební úřady. Jejich nejzásadnější vadou je to, že naprosto nerespektují soukromé vlastnictví a vystupují na půdorysu toho, že stát vlastní veškerý majetek, včetně samých občanů, a je jim pouze udělováno jakési léno časově omezeného užívání státního majetku.

Kdybych to měl dokumentovat, použiji příklad maminky (RIP), která si na stará kolena pořídila za své mnohonásobně zdaněné peníze na svém soukromém pozemku jakýsi domek, ve kterém hodlala dožít svůj život. Protože nehodlala ztrácet zbytečně čas jednáním se státními úřady, nakonec našla nabídku soukromé firmy, která mimo jiné nabízela, že dodá domek takového typu, který nepodléhá stavebnímu řízení, nýbrž pouze oznamovací povinnosti. Ponechme úplně stranou to, že existuje jakási oznamovací povinnost.

Patrně asi úvodním prohřeškem bylo to, že při nevítané návštěvě se stavební komisi nedostalo obvyklého pohoštění chlebíčky a stakanem vodky, ale bylo jí umožněno pouze shlédnout, jak stavba, do které chce nějakým způsobem intervenovat, vypadá. Následně byrokrat státního úřadu, zcela zmrzelý z toho, že nebyl s příslušnou úctou uvítán, vygeneroval posudek, že za A) vůbec se nejedná o mobilní domek, ale o standardní stavbu a za B) že standardní stavba nemá normou určenou světlou výšku ve stropě. Rozdíl činil nějaké 3 cm. Na základě toho Stavební úřad určil, že stavba je nepovolená, protože nesplňuje nějaký imbecilní zdravotní předpis, který si vymyslel jiný byrokrat, opět na základě dat vycucaných z kolena. A verdiktem byla nařízená likvidace stavby na náklady stavitele, anebo zvýšení stropu o směšné 3 cm, taktéž na vlastní náklady, bez ohledu na statiku dřevostavby.

Žádný úřad nezajímá to, že v daném objektu budou bydlet lidé, kteří si jej nechali postavit podle vlastních představ, za vlastní peníze, na vlastním pozemku a budou v něm sami žít podle svých osobních požadavků. Jen na závěr zmiňuji, že ta norma výšky stropu je absurdní, protože ani v nejnižším bodě na strop rukou nedosáhnu. Všechny Stavební úřady je třeba bez náhrady a okamžitě zrušit a divím se, že to 30 let nikdo neudělal. (Ale vlastně se nedivím, komunismus trvá.)
Přečtení: 38709

Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 09:33:01 Titulek: Re: [↑]
xD (maji nejak velky hasicak na skolu)
Autor: velkej Ká Čas: 2017-05-30 11:38:35 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, kolem jsem před pár lety často procházel :) Nevím, jestli to tam ještě furt je.
Autor: Roman Čas: 2017-05-30 13:20:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Taky jsem se tam něco nachodil :-) Dá se tam ještě volně vcházet? Nebo už mají vstup na nějaké kartičky, nevíte?
Autor: čtenář (neregistrovaný) Čas: 2017-05-31 17:33:25 Titulek: Re: [↑]
Do "vidlí" se dá během semestru volně vcházet, ale v létě to je jenom na kartu.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Jedním z nejostudnějších reliktů komunistické éry jsou takzvané Stavební úřady. Jejich nejzásadnější vadou je to, že naprosto nerespektují soukromé vlastnictví a vystupují na půdorysu toho, že stát vlastní veškerý majetek, včetně samých občanů, a je jim pouze udělováno jakési léno časově omezeného užívání státního majetku.
................................................................................................................

Takto to vždycky dopadne,
když se ve svatém nadšení lidem VNUCUJE nějaké duchovní dobro proti jejich vůli,
vono soukromé vlastnictví je vskutku bullshit,
asi taknějak podobně jako i stát je bullshit,
ale vnucovat to druhým násilím je pak holyshit,
je to jakoby člověk viděl jen čtvrtinu pravdy a zbytek je lež...
Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 09:40:42
Máte častečně pravdu, nicméně lze protiargumentovat, že minimální světlé výšky obytných staveb jsou navrženy s ohledem na základní hygienické požadavky, zejména s ohledem na dostatek vzduchu a světla vzhledem k určeným minimálním rozměrům obytných místností (standardně 9 m2 pro ložnici s jedním lůžkem, 12 m2 pro ložnici se dvěma, ...), takto nastavené parametry lze ohýbat místní vyhláškou, jak je tomu zvykem například v Praze, kde jsou k vidění i ložnice o necelých 8 m2, takto stísněné prostory už opravdu nelze považovat za dlouhodobě obyvatelné (z pohledu práva). Když má někdo zálibu v nízkých stropech musí za a) postavit vyšší stropy, které nechá zkolaudovat a poté nechat stropy uměle snížit nebo za b) koupit starší stavbu, která byla zkolaudována v době, kdy minimální stanovená světlá výška stropu byla nižší nebo za c) uplatit úředníka nebo za d) mít lidi na svých místech. A to neberu v potaz to, že stavba musí splňovat protipožární standardy, nesmí omezovat stanovisko Životního prostředí, Správy silnic a dálnic, územní plán, a v případech stanovených místní vyhláškou klidně desítky dalších souhlasů a povolení, stavbu mohou zpomalovat sousedi svými výhradami v době žádosti o stavební povolení a v případě, že čerpáte na stavbu dotace, ještě je nutné vše pravidelně lustrovat partou byrokratů.
Autor: Urza Čas: 2017-05-30 09:55:33 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
lze protiargumentovat, že minimální světlé výšky obytných staveb jsou navrženy s ohledem na základní hygienické požadavky, zejména s ohledem na dostatek vzduchu a světla vzhledem k určeným minimálním rozměrům obytných místností
Ehm.... to je argument, proč je dobrý nápad si dělat vyšší stropy, případně říkat lidem, aby to tak dělali, pokud chtějí; ale nepřijde mi, že by to byl argument pro to, abychom k tomu kohokoliv nutili.
Autor: Vostál Petr Čas: 2017-05-30 10:12:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Takto by to mohlo být se všemi zákony,
dobrovolně, nikoliv povinně
a navíc je nedodržení povinnosti trestáno....

Autor: Developer (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 10:50:34 Titulek: Re: [↑]
Právo v rámci stavebního zákona a stavevbní normy ukládají povinnost a jsou v této věcí závazné. Klidně tomu říkejte "Potěmkinova vesnice", "Kocourkov", "Etatistická jaderná bomba", "Komunismus", "Lenin vrací úder", ale na povinnosti účastníka stavebního řízení to nic nemění. Aktuálně je celá věc ve fázi boje s větrnými mlýni a rozhodně se argumenty nesetkávají s pochopením a nedopadají na úrodnou půdu. V zemi, kde 30 % populace volí JZD, 30 % komunisty, socialisty a lidovce, co do toho jdou s kýmkoliv, pokud z toho mají cokoliv a 30 % pseudopravicové strany, které v případě koaličních rozhodnutí prosazují spíše levicovou politiku, to jinak skončit nemůže. Zkuste si uvědomit, jak velké množství zbytečných lidí ze statního i soukromého sektoru je napojeno na tok peněz plynoucích ze stavebních řízení, v rámci programů Zelená úsporám a jiným se zvyšuje tento počet ještě o řád, to prostě nemůžete přestřihnout z roku na rok.
Autor: Urza Čas: 2017-05-30 11:28:05 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já chápu, že je to zákonná povinnost; ale právě ten zákon kritizuji.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 13:58:14 Titulek: Re: [↑]
imigrace to vyresi rychle a elegantne,nebojte.(vcetne norem a zakonu)
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2017-05-31 10:06:24 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mou povinností je pouze to, k čemu jsem se doibrovolně a svobodně zavázal. Všechno ostatní, co je na mě mocí/silou vymáháno, je útočné násilí.

Tento systém nelze přestřihnout. Tento systém je však sebedestrukční. Zejména co se týče funkčnosti měnového systému. Kolaps měny v minulosti už několikrát nastal. Nastává i v tuto chvíli. Je možno po kolapsu měny systém restartovat několikerými způsoby. V minulosti už ten restart proveden byl několikrát, ale nikdy v minulosti nenastala situace, kdy by zároveň s postupným kolapsem měnového systému měli ldi k dispozici státem nekontrolovatelnou náhradu a ještě navíc možnost do značné míry anonymních kooperací. Toto je naprosté novum a je otázka, jak se věci budou vyvíjet dál.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-05-31 11:20:44 Titulek: Re: [↑]
Nedelej zbytecne vlny.Vydelas i pozdeji,nezlob.Tohle muze vydrzet jeste dlouho -bez vln.Mej slitovani nad obycejnymi chudaky.Vseho je dost,roboti makaji,..jen je potreba vysadit cerne pasazery(a nenabirat dalsi-volice tech prvnich)
Autor: tuc (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 09:44:34 Titulek: je to marny,..
Taky jsem mel vyzivnou interakci se stavebnim uradem. Koupili jsme dum, u ktereho puvodni majitel v 80. letech nedokoncil kolaudaci po rekonstrukci. Urednik na stavebnim urade prohasil, ze je potreba udelat mistni setreni. Tak se pozval k nam domu na navstevu, sedel v kuchyni, pil kavu a psal si poznamky na ctvereckovany papir rychlosti dva znaky za minutu. Nebyl se podivat v zadne jine mistnosti, ani ve sklepe, ani na pude, ani na zahrade. Pouze sedel, vyptaval se a pil kavu :) Po cca. dvou hodinach prohlasil mistni setreni za ukoncene, rekl si o petikilo a sel do prdele :)

Dalsi jednani se stavebnim uradem taky stala za to, ale nakonec se vec diky odvolani a spravnym kontaktum podarila.
Web: neuveden Mail: neuveden
Pěkný článek, ale chybí tomu rozuzlení - jak to dopadlo? Upravili jste dokumentaci tak, aby v ní místo pozemku maminky byl pozemek stavebního úřadu, na ten následně vyšel demoliční výměr a vše dobře dopadlo?
Autor: pathy Čas: 2017-05-30 13:39:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja tam to rozuzlenie vidím v zátvorke s tromi písmenami, takže happy-end sa nekoná.

By ma zaujímalo, ako by vyzeralo stavebné právo v ancape, ale tipujem, že niečo ako stavebný úrad/inšpektor, hoc súkromný, by bol aj tak. A tiež by si nemohol každý postaviť, čo chce. Však aj dnes sa ľudia dokážu na smrť nenávidieť, kvôli pár cm plota. Niekto by to riešiť musel. Ide len o mieru tých zásahov a v popisovanom prípade bola tá miera už dosť na strane absurdna. Kto vie prečo. Asi si jednotliví ľudia nejak nesadli, začali zlou nohou a potom sa to už valilo a nabaľovalo, až to dopadlo absurdne. Bežne sa takéto veci nedejú ani v tomto Kocurkove. Celé je to to tom, čo tu už bolo písané x-krát. Zákonov je toľko, že ich nie je možné dodržať a sú na to, aby v prípade potreby bolo možné človeka pošľapať. To sa stalo tu. Ale nemuselo, som si istý.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 14:03:44 Titulek: Re: [↑]
v ankapu to resi:1)tuseni stavebnika, ze soused ma Kalasnikov.2)Existencialni nutnost byt zadobre se sousedy
Autor: Vostál Petr Čas: 2017-05-30 19:34:25 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Případně by to šlo vyřešit i dle lidové moudrosti,

že silnější pes jebe...
Autor: Urza Čas: 2017-05-30 12:54:08 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jj, to jsem četl xD
Autor: pathy Čas: 2017-05-30 13:32:19 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
riadna sranda.
náhla zdravotná indispozícia... my ass!
vidno, že prasatá vedia, ako to naformulovať, aby to prešlo cez konania.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 14:05:54 Titulek: Re: [↑]
komunista neni kasta do bavoraka
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 14:09:03 Titulek: Re: [↑]
jak tam lezou v tech cepicach?
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 14:45:40 Titulek: Re: [↑]
a vozil si v tom zadek Kruliš, nebo jak se jmenuje ten protokolář. Co asi dělal v _půjčeném_ autě za 4 MKč. Tohle smrdí na sto honů, už to přijela zametat pod koberec i GIBS.
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 17:36:49
Web: neuveden Mail: schován
Hm, kapicku prekvapive, ze nikdo z pritomnych ankapistu neresi primarni nakopani pozadi zminene firme, ktera evidentne nedodala, co slibila.
(Vim, von by ftom nebyl ten stat, ze jo. Tak nic, no.)
Autor: Lojza Čas: 2017-05-30 17:57:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tvl co to meles?
Firma evidentne dodala, co dodat mela.
Problem bude spise v tom, ze sice oni muzou mit schvalene papiry na to, ze to neni barak,ale kdyz prijde urednik a prohlasi, ze to barak proste je, tak to barak je, a muzes mit jake papiry chces.
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 18:08:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tvl co to meles? Cemu presne nerozumis na "typu, který nepodléhá stavebnímu řízení"?
Autor: Lojza Čas: 2017-05-30 18:18:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nepodleha no...
Podleha oznameni.
Oznamili.
Urednici prisli na kontrolu. (To oni muzou a obcas delaji)
Rekli, ze jim je u prdele, ze to nepodleha stavebnimu rizeni, protoze to je stavba, protoze to rekli.
Pohadky je konec...
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 18:49:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No asponze tak; pozde, ale prece.
Takze se konecne da vratit k zminene firme, ktera evidentne nedodala, co slibila.
Autor: Lojza Čas: 2017-05-30 18:52:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Firma dodala, co slibila.
Firma nemuze za to, ze nejakej urednik se chova tak, jak se mu chce
Autor: Vostál Petr Čas: 2017-05-30 19:16:52 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Posrat to mohl ten i onen,

firma i úředník,

nejspíše se tyhle dvě instituce něčím řídí a dle toho by se snad dalo poznat, kdo to podělal...
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 19:35:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Temhle obsesivnim potrebam delat ze sebe kokota stale nejak nemohu prijit na kloub.

Tedy napr. nabidnes-li mi protazeni kary technickou a vono nakonec ee (protoze nejaky kokot, skvrny na slunci, w/e), tak mas stejne splneno a vydelano (protoze nejaky kokot, skvrny na slunci, w/e)?

To je nejakej newkap nebo tak neco?
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 20:00:53 Titulek: Re: [↑]
Nevím, asi mi něco uniklo, v tom případě bych poprosil o dovzdělání.
Firma postavila podle požadavků zákazníka objekt typu A v souladu s legislativou A. Stavební ouřada stavbu typu A posuzuje podle legislativy regulující stavby typu B. Toto je moje porozumění situaci a celkem si stojím za tím, že toto porozumění je správné, pokud někde nebyl zamlčen nějaký podstatný detail. Co více tedy měla v této situaci udělat firma, tedy ovšem kromě návštěvy dona Luigiho a jeho chlapců s kulomety na stavebním úřadě?
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 20:09:40 Titulek: Re: [↑]
asi mysli, ze stavebni firma by mela znat aktualni normy a predpisy.Ale on je nekdy pz tajnustkar
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 20:14:46 Titulek: Re: [↑]
Tak to je korektní požadavek. Nakolik ale chápu článek, tak to není ten případ. Nebo tam nějaká podstatná informace chybí.
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 20:51:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A no jo, uplne precisne a do detailu tam vse neni, nicmene co je vysledek? Bumazka s "nasrat", coz jedine bylo pro onu damu podstatne a smeroplatne. Stavba holt rizeni podlehla.
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 20:46:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tentokrat mne vyjimecne podezrivate nepravem. Co na srdci...
(Ehm, pripadalo mi to mozna az presprilis zrejme, co uz. Navic s Lojzou po tom jeho poslednim srapnelu...)
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 20:43:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Rad.

Firma nabizela a o souladu zminku nevidim. A byla-li by i, pak skutecne maji nastoupit Luigiho chlapci - snad jen s papirem misto kulovrhu. Pravda, trochu na vode muze byt vztah mezi souladem a posouzenim, nicmene nabizite-li "nepodleha", pak chci nepodleha - a to olinkluzif.

Necetl-li jste muj predchozi post, zkusim jiny tip: prodateli-li mi homologovanou karu a tato ji nebude (coz je opet vystupem nejakeho pohunka vcelku bez ohledu na fakticky stav), pujdu ji - pohunkovi toliko plivnuv v tvar - o hlavu omlatit Vam.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2017-05-30 21:11:44 Titulek: Re: [↑]
Nu, je-li případ skutečně ekvivalentem protažení vozidla, jež není roadworthy, technicku, mění to dost zásadně situaci. V tom případě bych ale očekával, že toto bude explicite zmíněno, spadá to tedy do škatulky něco podstatného bylo v článku zamlčeno; ale možná to je jen můj bias.

Každopádně díky za odpověď, nyní mi Vaše stanovisko dává smysl (a už nebudu rušit v probíhajících sporech)..
Autor: pz100000 Čas: 2017-05-30 22:39:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ok, ja to holt v tom "nepodleha" (zvlast vzhledem ke kontextu) citil asi nejak vyrazneji.

(Nu coz, skoda, jdu tedy vypatrat (a rozfoukat) nejaky z tech probihajicich, kdyz jste mne takhle podpasove vodkop. :))
logo Urza.cz
kapky