Zregulujme realitní makléře – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: velkej Ká
Čas: 2018-01-16 00:00:02

Zregulujme realitní makléře

V pondělí 8. ledna jsem zaznamenal článek o tom, že realitní makléři nejsou regulovaní a jak je to podle odborníků špatné. Celý případ sleduje mnohokrát osvědčený mustr: Něco není regulované. -> Nějaký odborník (což může být kdokoliv, ale v praxi to bude takový, který na tom vydělá) prohlásí, že je ten stav špatný. -> Zavede se regulace.

A pana odborníka chápu. Asi nemá kšefty, asi musí jít s cenou níž. A je to takový Hanzl, že si neřekne: "dělám něco špatně, musím něco změnit u sebe", ale "něco dělám, a opovažte se mi konkurovat", a na základě toho podporuje zavedení regulace, která realitní trh značně zprasí, tak jako každá regulace. Důsledky totiž budou jasné: Zdražení a zhoršení dostupnosti služeb realitních makléřů. -> Zhoršení kvality služeb. Makléři budou mít lejstro, tak co by se pod nižším konkurenčním tlakem snažili. -> Další byrokracie. -> Konec různých realitních serverů, protože ty také zprostředkovávají obchod s nemovitostmi. (Budou úředníci hlídat i každou inzertní tabuli?) -> Zpomalení trhu s nemovitostmi; bude méně odbavených kupců i prodejců. Následkem toho se sníží mobilita pracovní síly. -> Konec, a možná ani nevzniknou, mnoha dalších způsobů, jak s nemovitostmi obchodovat. -> Posílení vědomí, že mnozí realitní makléři jsou svině a zloději, o informaci, že si navíc vylobovali kartel.

Ještě zajímavější by bylo prosazení v článku zmíněného modelu Belgie, kde je obchod bez prostředníka zakázaný; rozuměj, lidé jsou nuceni využít službu, i když třeba nechtějí, i když třeba někdo chce prodat kamarádovi kůlnu na dříví, musí se obrátit na v tomto případě zbytečného prostředníka. Zlatý kšeft pro kartel, a chudáci Belgičané; evidentně je Belgie mekkou stupidních regulací. Vážení makléři, většina z Vás dělá záslužnou práci, nakupujete, prodáváte a pronajímáte nemovitosti. Vaše reputace i Vaše zisky Vám říkají, jak dobře ji děláte. A jsem rád, že Vás je zde celá pestrá škála, pro chudé i pro bohaté, podle různých potřeb různých zákazníků, že je na koho se obrátit, nebo že se naopak obracet nemusím, když nechci. Děkuji Vám. Panu Hanzlovi vzkazuji, ať s tím podnikáním skončí, když na to evidentně nemá, nebo ať se přestěhuje do toho svého ráje v Belgii.
Přečtení: 21383

Autor: Roman Čas: 2018-01-16 08:25:28
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Vida, to mě nikdy nenapadlo, poradit etatistovi, ať se přestěhuje tam a tam :-)
Autor: velkej Ká Čas: 2018-01-16 10:16:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přitom oni nám to Somálsko radí pořád ;) Ale určitý rozdíl tu je - o Somálsku má průměrný etatista jen kusé informace, kdežto já mám v tomhle případě informaci o Belgii zcela relevantní.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-01-16 13:22:13 Titulek: Re: velkej Ká [↑]
Prečo by som vás posielal do Somálska, mne vôbec nevadí ak si niekde na území ČR ten svoj vysnený raj založíte :-). A ak by náhodou fungoval tak by som si priznal chybu a prisťahoval sa.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-01-16 16:41:15 Titulek: Re: velkej Ká [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Tuhle otázku se poslední dobou etatistům neustále snažím pokládat, ještě jsem nedostal odpověď. Proč asi? Možná by totiž pak museli přiznat na jakých principech funguje stát, že to není služba občanům, ale že to znamená pravý opak.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-01-16 18:56:17 Titulek: Re:Lumír Pařízek [↑]
Na akú otázku ste ešte nedostal odpoveď? Lebo jediná otázka ktorú som v tejto diskusii našiel je že či sme my etatisti kočovníci. Ja za seba odpovedám že nie, nie som kočovník :-).
Autor: velkej Ká Čas: 2018-01-16 20:07:40 Titulek: Re:Lumír Pařízek [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Asi tu, jestli bys mu dovolil mít si svůj stát na svém pozemku, resp. být nezávislý na vašem státě, aniž by on musel svůj pozemek stěhovat někam pryč nebo jej opouštět.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-01-16 21:07:51 Titulek: Re:Lumír Pařízek [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
našiel je že či sme my etatisti kočovníci.) - Neřekl bych že jste kočovníci. Etatisti jsou lidé, kteří přijdou na vaše území, prohlásí o za společné a začnou vybírat podíl ze zisku z vaší práce, do společné pokladny. To vše prohlásí za veřejný zájem, ale o tom co je veřejný zájem rozhodují oni.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-01-16 21:04:26 Titulek: Re: velkej Ká [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
Jsem se vyjádřil trochu nešikovně, protože tuhle otázku už jsem tu na fóru několikrát pokládal. Pokud vy tedy tvrdíte že mne vôbec nevadí ak si niekde na území ČR ten svoj vysnený raj založíte ), pak si zkuste položit otázku, proč to stát neumožňuje (tento zákaz tvrdě vymáhá násilím).
Etatisti tvrdí, že stát je v pozici služebníka, stará se jeho bezpečí a zajišťuje jeho vlastnická práva, také ochraňuje jeho svobodu.
Mohu se zeptat co je to za služebníka, který říká jak máte nakládat s majetkem, bere si z něho podíl (daně), říká vám co smíte a nesmíte říkat, co můžete a nemůžete dělat s vlastním tělem (drogy), jste povinni využívat jeho služby které ani nechcete (katastr, komunální odpad ...) atd.
Ale abych se vrátil, máte rozumný argument proč stát brání vzniku svobodných území?
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-01-17 00:52:36 Titulek: Re:Lumír Pařízek [↑]
Lumíre, ja za seba Vám kľudne môžem odpovedať že za určitých podmienok by som si to vedel predstaviť, ale či by sa to skutočne takto dalo zrealizovať neviem, neviem napríklad ako by existencia nejakej anarchistickej enklávy na území ČR ovplyvnila vzťahy ČR a EÚ, alebo ako by sa vašej enklávy dotýkali iné medzinárodné zmluvy medzi ČR a inými štátmi alebo medzinárodnými organizáciami.
Ku Vášmu druhému príspevku: štát na tomto území nevznikol v r. 1918 ani v r. 1993, takže tvrdiť že na Vaše pozemky zrazu násilím vnikol štát nezodpovedá realite.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-01-19 14:17:06 Titulek: Re:Lumír Pařízek [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
My si úplně nerozumíme, otázka zní proč to náš stát nedovoluje. Mě by právě zajímalo, jestli pro to máte nějaký racionální argument. Určitě není ten důvod to, že by nějaká svobodná území mohla ovlivnit mezinárodní vztahy ČR. Stát je přece služebník, on by si přece neměl zařizovat věci tak jak mu vyhovují.
Tyto území by mohli dobrovolně platit za diplomatické zastoupení od nějakého dalšího státu, to je běžná praxe chudých státu.
Autor: Lumír Pařízek Čas: 2018-01-19 14:25:14 Titulek: Re:Lumír Pařízek [↑]
Web: https://www.mises.cz/ Mail: neuveden
štát na tomto území nevznikol v r. 1918 ani v r. 1993) - Moc nerozumím proč to neodpovídá realitě, ČR vznikla skutečně v roce 1993. V tom roce prostě úzká skupina lidí prohlásila že ČR je suverénním vládcem na našem území. Já prostě nechápu proč by mělo stačit to, že se sejde někde hodně lidí a řekne tak uděláme tu vlastní stát a ostatní se musí přizpůsobit, nebo to s nimi špatně dopadne. Jaký je pro vás osobně rozdíl mezi totalitou jednoho diktátora, nebo že vám totálně vládne milión diktátorů?
Autor: pz100000 Čas: 2018-01-16 13:42:03 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Opomijite drobnou diferans - to vam se tu nelibi, nikoli etatistum. :)
A ten Vami zmineny rozdil zas az tolik etatistum nevycitejte - on totiz skoro kazdy zna svou hubu lepe nez zadnici. (Jakkoli rozdil mezi nimi je casto zanedbatelny. :))

No, a podivejte se, co delate - to jsem Vam puvodne ten clanek chtel jenom pochvalit (byt jste to mel vcera nastavenou latkou ponekud zjednoduseno :)). Snad jen bych pana Hanzla neposilal do Belgie, ale do mist jeho prijmeni mnohem blizsich.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2018-01-17 11:28:11 Titulek: Re: [↑]
Re diferans: No ale tentokrát jsou to státisti, kdo chce měnit něco, co prokazatelně funguje, za něco jiného (o čem, mimochodem, sice nevíme s určitostí, jak to dopadne, ale racionální uvažování jednoznačně říká, že to bude mnohem horší). Proto je v tomto případě posílání do Belgie OK a přesně reciproční k posílání do Somálska.
Autor: pz100000 Čas: 2018-01-17 16:19:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To neni tak uplne pravda. Jednak trvale utahovani cehokoliv je obecnou soucasti statu, jednak to etatistum zrejme vyhovuje. Reciprocni (resp. analogicke) by bylo posilat je do Brusele az v pripade, ze by podobne obstrukce chteli zavadet nikoli v jejich state, ale ve vasem ankapu.
Autor: Roman Čas: 2018-01-16 14:44:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Přesně na to Somálsko narážím. Když na státu něco zkritizuju, je mi etatistou kolikrát doporučeno odstěhovat se. Když etatistovi ve volbách nevyhrajou "ti správní", fakt mi nepřijde na mysl mu radit, ať se odstěhuje. Vlastně s tím kolikrát přijde sám - "když vyhraje ten a ten, tak emigruju". Nemají oni to kočování v žilách...? :-)
Autor: marek28 Čas: 2018-01-16 15:52:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Oni mají v žilách možná tak o emigraci jenom mlít pantem. :D
Autor: Szaszián Čas: 2018-01-16 18:56:49 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
SLAVNÉHO Urzy!
Autor: Sous (neregistrovaný) Čas: 2018-01-16 19:52:40 Titulek: Re: [↑]
Jenom aby nakonec nebyl slavný akorát tím, že byl posledním historickým držitelem Bitcoinu. Za 5 minut 12.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-01-16 20:12:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč zrovna Urza a proč zrovna Bitcoin? Pokud vím, Urza propaguje spíše Monero, a pokud jde o peníze, které dostal na knihu, ty vyčíslil někdy na začátku prosince, a pod tuto úroveň ještě Bitcoin nenspadl.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-01-16 20:34:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Cenu nemovitostí tlačí nahoru poptávka a dostupnost. To první příliš nesleduju, ale to druhé je průšvih, např. v Praze spousta výstavby čeká na stavební povolení; tím pádem je tam státem způsobený nedostatek bytů, což žene ceny nahoru.
Autor: eNj (neregistrovaný) Čas: 2018-01-17 23:39:01 [↑]
Bohužel u nás není bydlení tak drahé kvůli tržním zákonitostem, ale kvůli velkému nedostatku bydlení díky monsrózně přeregulovaným stavebním zákonům, kde trvá doslova roky, než se vyřídí všechny papíry. Jsme na chvostu pomyslného světového žebříčku.
Plus zregulované bankovnictví, před nějakým ČNB "doporučila" (čili zakázala, jinak to banka musí setsakra vysvětlovat) nepůjčovat víc než 95 % z ceny nemovitosti, pak to stáhli na 90 % (kde je to teď) a varují, že to potáhnou dále na 80 %. Protože drzí lid si půjčoval 100 % a banka to drze schvalovala. A nekrachovala. No ukažte mi pracující rodinu, která si našetří třeba 250.000 aby vůbec měla šanci dosáhnout na hypotéku na barák.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky