Nové značení potravin… – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Vasek
Čas: 2018-02-16 00:00:02

Nové značení potravin…

Již více než rok platí nařízení Evropské unie (1169/2011), kvůli kterému nemůže být na etiketách uváděno, že jsou to brusinky, když to jsou ve skutečnosti klikvy. Ač na označení brusinky byli všichni v ČR zvyklí. Je to podobné, jako když Evropská unie zakázala prodávat pomazánkové máslo a Tuzemský rum. EU se ohání ochranou spotřebitele. Spotřebitel ale tento problém evidentně neřeší. Nevadilo mu, že se klikvy vydávaly v obchodech za brusinky. Kdyby mu to vadilo, tak by na to reflektovali sami výrobci a dodavatelé (na nezregulovaném trhu přežije jen ten, kdo plní přání zákazníků). Můžeme říci, že nebyla poptávka po tom, aby se klikvy označovaly jako klikvy.

Jediné, co tento zákon přinese je zmatenost zákazníků. Paní Nováková teď přijde jako každý den do svého oblíbeného obchodu. Zjistí, že nemají brusinky jako vždy. V lepším případě se zeptá prodavačky a ta jí řekne, že se teď musí jmenovat jinak. V horším případě odejde z obchodu, nekoupí si zboží. V důsledku tohoto neproběhne spousta dobrovolných směn, na kterých je (na volném trhu) ekonomika postavena. Modelový příklad z pohledu zákazníka ukazuje, jak je toto nařízení špatné. Z pohledu obchodníka je to ještě děsivější. Obchodník musí na vlastní náklady předělat etikety, vyrozumět odběratele. Odběratelé musí informaci předat prodavačkám, aby mohly odpovídat na otázky zákazníků. Tento čas by mohli všichni účastníci tohoto řetězu využít efektivněji.

Co se stane, když se obchodníci zákonu nepodřídí? Přijde kontrola, která jim dá pokutu. Když ji odmítnou zaplatit, tak na ně pošlou exekutory a peníze si násilím vezmou. Suma sumárum – tento zákon nepomůže vůbec nikomu. Zákazníka zmate, ekonomice uškodí (firmy by mohly místo toho dělat něco efektivnějšího, někteří zákazníci kvůli tomu nenakoupí), obchodníkům způsobí dodatečné náklady (na nové etikety), spotřebuje to veřejné prostředky (kontroloři jsou placeni z našich daní). To vše je docela velká cena za to, abychom lpěli na termínech. Nemyslíte?
Přečtení: 48815

Autor: Venca 21 Čas: 2018-02-16 01:09:22
Web: neuveden Mail: venca21 v doméně email.cz
Divím se, že ještě nezakázali název "pleťové mléko" (co když se někdo napije?), nebo španělský ptáček (chudáci ptáčci) a dalších příkladů najdeme spoustu. Všichni tihle dobroserové by si měli zamést před vlastním prahem a začít nazývat nácky levicí, nikoli pravicí a hlavně nahradit pojem daně pojmem krádež!
Autor: Szaszián Čas: 2018-02-16 01:30:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nacismus se jako "extrémní pravice" označuje zrovna správně. Sám se tomu divím. Nejspíš to je náhoda; koneckonců P = 1/2…
V jazyce se rozlišuje zda něco morálně odsuzujeme nebo ne. Takže úmyslné usmrcení člověka může být zabití nebo vražda. A není divu, že ti, kdo daně neodsuzují, o nich nemluví, jako by je odsuzovali.
Autor: Johny (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 11:12:29 Titulek: Re: [↑]
Plácáte nesmysly!
Nacismus, což je zkratka z Národní socialismus, je pravice?
Zabití je NEÚMYSLNÉ usmrcení člověka. Rozlišuje se to především právně.
A daně jsou krádež! To že krádež neodsuzujete, ještě neznamená, že to krádež není.
Autor: Vostál Petr Čas: 2018-02-16 11:51:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Ale pro nás kovaný komouše je

nacismus extrémní pravice,
už jen proto, protože to je levice,
jenž nás vohrožuje a je nám největším konkurentem na levičáckým hnojišti světových dějin...
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 13:07:57 Titulek: Re: [↑]
Johny, aj Mečiarova strana sa nazývala Hnutie za demokratické Slovensko a nabola ani hnutie ani demokratická. Takže posudzovať orientáciu politickej strany iba podľa názvu môže byť mylné. Čo bolo socialistického na tom že kto nebol odvedený ne front tak robil ako otrok v pracovných táboroch? Pre súkromné firmy?
Autor: Vostál Petr Čas: 2018-02-16 13:38:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Ale je třeba říci,
že to ten Hitler dobře vymyslel a stal se velkou inspirací :

Nacistická ideologie dále čerpá z

antikapitalistického socialismu, přivlastňuje si prvky kolektivismu či sociální demagogie (vyhovující nižším vrstvám),

antibolševismu (vyhovující vyšším vrstvám),

nacionalismu (umožňující získat podporu konzervativních sil)

a antisemitismu.

Filosofická podstata nacismu obsahuje prvky výrazného iracionalismu, okultismu a esoterismu.[zdroj?] Ottova encyklopedie uvádí pro heslo nacismus (národní socialismus), že jde o totalitní ideologii založenou na vypjatém nacionalismu, rasismu, prvcích socialismu, militarismu a antisemitismu. [5]
Autor: pavel77 Čas: 2018-02-16 14:04:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A co na tom bylo pravicového? Když vezmu popis z české wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Pravice#Z%C3%A1kladn%C3%AD_rysy_pravicov%C3%A9_politiky tak bych neřekl, že by mnoho z těchto rysů pravice odpovídalo nacizmu. Z tohoto pohledu je pojmenování "krajní pravice" podle mě nesmyslné, ale bohužel se celkem používá.
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 14:21:48 Titulek: Re: [↑]
Na nacionálním socialismu nebylo pravicové nic:

- http://www.bawerk.eu/clanky/komunismus/hitleruv-socialismus--i-ii-.html
- http://www.bawerk.eu/clanky/komunismus/hitleruv-socialismus--ii-ii-.html
- http://www.bawerk.eu/clanky/komunismus/hitlerovo-rovnostarstvi.html
- http://www.bawerk.eu/clanky/komunismus/hitleruv-stat-blahobytu.html

Norbertsnv pak o práci pro soukromé firmy mluví vyloženě nesmysly. Ve skutečnosti ty firmy platily celkem slušné mzdy, ale SS z toho naprostou většinu zadrželo a zaměstnancům nevyplatilo.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 14:55:50 Titulek: Re: [↑]
Kremlobot, aj keby to náhodou bolo tak ako píšete, chcete mi tvrdiť že to SS robila bez vedomia strany a vlády?
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:06:33 Titulek: Re: [↑]
Ok, název někdy může být zavádějící. Nepřišlo Vám ale nikdy divný, že nacionální socialisti se pretahovali (a pretahuji) o voliče se sociální demokracií a komunisty, zatímco průnik jejich elektoratu se skutečnou pravici je minimální?
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:32:36 Titulek: Re: [↑]
A u vás v ČR máte nejakú nacistickú stranu? Viem že Okamurovi u nás tzv. mienkotvorní novinári nadávajú do xenofóbov a rasistov, ale priznám sa že program SPD nepoznám. A neviem ani o inej českej politickej strane ktorá by sa dala onálepkovať ako nacistická.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2018-02-17 20:53:50 Titulek: Re: [↑]
V současné době nevím, již se studiem politického cirkusu nezabývám, na to má volný čas příliš velkou cenu. V minulosti dostávala nazi nálepku Dělnická strana, zasloužila-li si ji doopravdy, vlastně nevím. Tam byl překryv elektorátu s ostatní levicí zjevný. Kanonický je pak případ NSDAP, odkud se vzali její voliči, je zdokumentováno (byť se to nutně nemusí vyskytovat napsáno v učebnicích schválených ministrantstvem školství, propagandy a brainwashingu).
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:39:59 Titulek: Re: [↑]
Ano přetahovali se a hodně komunistů a sociálních demokratů do NSDAP po roce 1933 vstoupilo. Po roce 1945 to bylo naopak. To co tvrdí Norbertsv to je stará levicová propaganda ještě z dob Husáka.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 13:29:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak hlavni je, ze v tom mate pravne jasno. A dane jsou kradez!
Co takova euthanasie?
Autor: Szaszián Čas: 2018-02-16 21:32:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1) Nacismus, což je zkratka z Národní socialismus, je pravice?

- A kdyby se ta stejná strana jmenovala Německá libertariánská strana, tak by to byl libertarianismus? Na jméně nezáleží. Nacismus je extrémní pravice.

2) Zabití je NEÚMYSLNÉ usmrcení člověka. Rozlišuje se to především právně.

- V běžné řeči se "zabít" používá i pro ÚMYSLNÉ usmrcení člověka. Jen tam nesmí být to morální odsouzení. Takže třeba takový Roman Joch na přednášce říkal, že za svobodu musí člověk bojovat, a je-li to nutné, tak i zabíjet. Zabíjet, ne vraždit. Protože když hovoříte o vojácích, kteří zabíjejí v bitvě ve spravedlivé válce, není tam morální odsouzení.

3) A daně jsou krádež! To že krádež neodsuzujete, ještě neznamená, že to krádež není.

- Daně jsou krádež pro toho, kdo je morálně odsuzuje; pro toho, kdo je morálně neodsuzuje, ne. Je to tak proto, protože ten pojem "krádež" v sobě obsahuje morální odsouzení. Stejně jako pojem "zločin". Pro mě prodej drog není zločin, protože to morálně neodsuzuju, pro toho, kdo to morálně odsuzuje, to zločin je.
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 22:37:37 Titulek: Re: [↑]
TZ používá pro zbavení života pojem "usmrtí" nebo "způsobí smrt", přičemž "usmrcení" je úmyslné (u vraždy, vraždy novorozeného dítěte), u jiných skutkových podstat potom používá "způsobí smrt", převážně jde o skutkové podstaty nedbalostní, nicméně i úmyslné, které jsou vůči trestnímu činu vraždy ve speciálním postavení (např. násilí vůči úřední osobě, obecné ohrožení).

Podle TZ:
Vraždy jsou úmyslná usmrcení.
Zabití je úmyslným usmrcením (trestaným) za speciálních podmínek (předchozí zavrženího hodné jednání, které rozrušilo pachatele), ale pozor, nejsou naplněny podmínky NO!
Pak je tam ještě několik TČ úmyslných (násilí vůči úřední osobě, obecné ohrožení, teror, genocidium...) a samozřejmě neúmyslnné (zabití z nedbalosti).

Nejsem moc trestař, takže to byl jen takový krátký exkurs.
Autor: Szaszián Čas: 2018-02-16 22:57:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já jsem ale mluvil o běžné řeči, ne o právní terminologii. A tam je rozdíl mezi zabít (ve smyslu "úmyslně usmrtit") a zavraždit v nepřítomnosti/přítomnosti morálního odsouzení. Viz ti vojáci, kteří zabíjejí ale nevraždí.
Web: neuveden Mail: neuveden
Souhlas. Jen u těchto témat mě nejvíc zajímá DŮVOD pro tu regulaci: čím to regulátoři legitimizují. Když už se tím někdo zabývá, tak toto – vlastně to nejdůležitější – by nemělo být opomenuto.
Autor: Roman Čas: 2018-02-16 08:43:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Je to tam popsané - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:32011R1169 Jsou to takové obecné důvody, právo na informace apod., zní mi to jak když žáček mlží u tabule.
Autor: Szaszián Čas: 2018-02-16 21:42:25 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pochopitelně to nebudu číst. Ale řekl bych, že v dokumentu bude uvedeno CO se nařizuje, nikoliv PROČ se to nařizuje. Proto by mě zajímaly důvody těch europolitiků, kteří jsou za to zodpovědní. Předpokládám, že když už se někdo o to zajímá, tak zná příslušná prohlášení politiků lépe než "Nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a o zrušení směrnice Komise 87/250/EHS, směrnice Rady 90/496/EHS, směrnice Komise 1999/10/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES, směrnic Komise 2002/67/ES a 2008/5/ES a nařízení Komise (ES) č. 608/2004".
Autor: marek28 Čas: 2018-02-16 02:01:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Výjimečně s vámi souhlasím, dalo by se najít tolik příkladů zničených životů, kdy si lidé koupili pomazánkové máslo a až doma, považte, až doma! Zjistili, že to ve skutečnosti není máslo. Tolik rozpadlých rodin, zničených manželství a nešťastných osudů... :'( Ne ale vážně. S vaší námitkou v podstatě souhlasím, nicméně mi přijde úplně zvrácené, aby se tímhle zabývala EU. To ať si vyřeší zákazníci s prodejci, nějaké smírné řešení by se jistě našlo, nicméně nevídám u pokladen davy nespokojenců, kteří by chtěli ukamenovat lokálního manažera načatými klikvovými kompoty s tím, že na etiketě je psáno brusinky a jak si to vůbec představuje.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 02:13:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A ja zase (a ne az tolik vyjimecne) s souhlasim s Vami.
(Akorat to tusim nebylo maslo, ale nako divne prejmenovanej metanol.)
Autor: marek28 Čas: 2018-02-16 02:28:51 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No a teď ještě nějak přijít na to, jestli je to adekvátní srovnání že jo... :)
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 02:43:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Myslite s temi maslem rozvracenymi rodinami? :)
Ale tak snad jde o to, aby znaceni nebylo vylozene lzive. Coz u masla je temer pitomost, u rumu uz trosku ehm, ale brusinky z repy uz jsou medle napocuni. Na EU serepes, to jiste.
Autor: marek28 Čas: 2018-02-16 12:36:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Souhlasím. A myslím, že pokud by si někdo koupil klikve v očekávání, že jde o brusinky, měl by mít možnost je vrátit. A víte, co si myslím? Že v naprosté většině krámů by mu to prošlo a fakt by to vrátit mohl.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 13:32:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Coz by davalo smysl, kdybych pri vraceni mel pravo vyvalet prodejce v dehtu a peri ci alespon v one klikvi. Dost pochybuji, ze Vam v reklamacich uznaji napr. ztraceny cas ci dodaji nahradu za potencialni lasku Vaseho zivota, jez zklamana falesnou nahrazkou motyluu nakonec nepodrzela. S podobnou logikou by byla cajk prerazena celist, neb Vam ji (a "zdarma") felcari zas sestrykujou.
Autor: TaxationISTheft Čas: 2018-02-16 14:13:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Marku, nedohaduj se s tou mačku pz1000 a radši si přečti můj nový článek na mises.cz
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 15:24:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nevim sice, co to snamena, ale citim se urazen. Sam jste mačku, a tuplovane.
Autor: marek28 Čas: 2018-02-16 21:40:30 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No hurá, to je ten slíbený článek pro mě! :) Souhlasím, dobře jsi to napsal. V neposlední řadě škola především děti učí, že je potřeba se přizpůsobit a poslouchat násilně vnucenou autoritu. Přesto si pořád myslím, že ten vliv školství je prakticky zanedbatelný.

Kde se tedy vlastně bere etatismus? Já si myslím, že etatismus je logickým vyústěním podvědomé a přirozené lidské potřeby mít vůdce. Ono se dneska sice strašně mluví o tom, jak je každý úžasná individuální osobnost atd. a jak je svoboda hrozně důležitá a správná, ale ve skutečnosti je obrovská část lidí hluboce submisivní, nechce vést, nechce vybočovat a nechce být středem pozornosti. Spousta z nich se ráda vzdá své svobody výměnou za bezpečí a vlastně i za pohodlí, že nemusí o všem přemýšlet a o vše se starat. Já tomu naprosto rozumím, protože i já jsem takový. Jediný problém vidím v tom etatismus někomu nutit. Etatismus jako takový ale nikdy ze světa nezmizí, to prostě nelze. Je to podstata lidského druhu. Jen musíme lidi prostě naučit, že "násilí je zlo" není jen laciná póza a prázdná věta, ale fakt by se to kua mělo dodržovat. :)
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:13:23 Titulek: Re: [↑]
Vyvozuji z Vašeho souvětí správně, že označovatelé hnusných LEDek a ještě hnusnějších kompaktních zářivek jsou podle Vas podvodníci, členové zločinných spolčení a pachatelé falešných smluv?
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:16:21 Titulek: Re: [↑]
*označovatelé za žárovky, samozřejmě. Měl bych si na psaní na telefonu pořídit velkou displej a klavesnici.
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:37:03 Titulek: Re: [↑]
Pz100000 je takový chňáchňo, netřeba se ním moc zabývat.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 16:43:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Druha dnesni urazka v cizim jazyce. To je nejakej novej ankapi kryptospeak?
Nepomohli byste s Taxationem vydat aspon nejakej slovnik zakladnich nadavek?
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:51:33 Titulek: Re: [↑]
Jak víte, že jde o urážku? Čím to doložíte?
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 17:19:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Protoze jste vyhlaseny sprostak a bezectny nactiutrhac. Napsal jste kdysi, tusim, hovado.
A cukate se s prekladem.
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 17:28:16 Titulek: Re: [↑]
No, ty chňáchňo, to tehdy byla diagnosa a ne urážka!
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 17:32:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
V tom pripade mne priste radeji opet diagnostikujte. At aspon vim, na cem su.
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 17:45:37 Titulek: Re: [↑]
No ty chňáchňo určitému typu ledek se říká žárovky. Napiš si to do Googlu.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 18:29:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ja se s tebou, ty blbe, prece nepru. To vysvetluj Cernu. U vas jiste mate zarovky i voskove.
Gogol jsem zadny nenasel, akorat jakysi notepad. Nevadi to?
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 18:30:47 Titulek: Re: [↑]
Ty chňáchňo! Ty chňáchňo!
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 18:32:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A pomaha to? Zda se ti vetsi?
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 21:03:36 Titulek: Re: [↑]
Ty Zjakatum.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 16:38:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pochopitelne. Pokud jako LED zarovku prodaji elektricke topeni, hnal bych je bicem.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 17:06:07 Titulek: Re: [↑]
Ahem. Jde o situaci, kdy mi LEDku nebo kompaktní zářivku prodají jako žárovku (a pokusy o to se reálně dějí, narozdil od brusinek, pomazankoveho másla, svěrací kazajky a panenského oleje může jít o docela závažný problém), byť opak je samozřejmě taky odsouzenihodny.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-16 17:30:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
OK. Jsem presvedceny, ze k tomu nedochazi, ale hadat se nemohu. Lec ze by nekdo ledku umyslne vydaval za zarovku, jen aby nemohl ospravedlnit jeji vysokou cenu, by bylo znacne prekvapive.
Ofsem v puvodnim pudlu, jak to tak vypada, se shodujeme.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2018-02-17 21:09:04 Titulek: Re: [↑]
(OT: Jaká to slast, psát zase na normální klávesnici...)

Děje se to, Všechna tato svinstva jsou většinou označována jako žárovky, případně "úsporné žárovky" (což jsou podle mne žárovky se vzácným plynem, případně halogenové lampy, rozhodně ovšem nikoli kompaktní zářivky). Některé druhy žárovek jsou relativně drahé (cenou se blíži stokoruně), mizerné kompaktní zářivky se pohybují ve stejné cenové kategorii. Určitý subset z nich nelze jednoduše rozeznat (jsou komplet matné nebo jinak upravené a trubice, případně svítivé diody nelze rozeznat). Tolik ke kamenným obchodům. Ve webshopech je potom na přehledových stránkách není možno zpravidla rozeznat vůbec, je nutno položku rozkliknout a patřičnou informaci tam pracně hledat. Což v situaci, kdy kvůli výběru jednoho z deseti typů žárovek musím otevřít stovky stran s balastem, je na oběšení (nejdřív sebe a potom autora označení "úsporná žárovka" pro šrot, který žárovkou není; nebo možná v opačném pořadí). Započteme-li cenu ztraceného času, tak se taková žárovka setsakramentsky prodraží.

Nehledě k tomu, že mě principiálně vadí to pokrytectví, kdy se kvůli pomazánkovému máslu provádí masivní onanie, jíž jsme byli svědky, ale tohle vymaštěným prznitelům jazyka czeského nevadí.
Autor: pz100000 Čas: 2018-02-18 06:33:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
(Verim. :))

Pokud tim "deje se to" myslite, ze se to zcela vyjimecne stat muze, pak asi souhlas. Oznaceni bez zretelneho LED jsem zatim nevidel, takze takova hruza to asi nebude, a ani vyjimecne tupa obsluha Vam asi nezabrani na dotycny sunt se podivat. Stejne jako u cehokoliv jineho, zejo. Mmch, u sousedu jsem zrovna cetl perlu v opacnem gardu - po pozadavku na "kompaktní nízkotlakou rtuťovou výbojku v patici E27 se světelným tokem 1 450 lumenů a barevnou teplotou 2 700 stupňů Kelvina" sla profesionalka do kolen (https://www.okoun.cz/boards/smazka_obecna?contextId=1068306172#article-1068306172). A jak se divam, Vy sam jste celkem ftipne vytahl halogenovou lampu, takze bych to zase tak nehrotil.

Co se webu tyce, Vase google-fu Vam mohu jen zavidet. Pres veskerou snahu se mi nepodarilo najit kseft (a vubec cokoliv), kde by nebylo lze ledky filtrovat na prvni dobrou.

Zbytecne forsrifty me serou stejne jako Vas, nicmene rozdily v moznostech ojebavani u (ne)masla a (ne)zarovek jiste odhalite sam. A kdyz uz, tak prznitelem jazyka byl autor zarovky puvodni.
Autor: VlK (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 09:23:22 Titulek: Neresi?
"Spotřebitel ale tento problém evidentně neřeší."
S článkem principiálně souhlasím. Ale těžko říct, jestli to spotřebitel řeší, neřeší. Těžko říct, kolik spotřebitelů předtím se ptalo vždy prodavaček, jestli jsou to klikvy či brusinky - tedy řeili. Kolik na ptaní rezignovalo a upřednostnili čas.
Nejsem botanik, nedokážu říct, jestli je to velký rozdíl, nebo je to upřensnění jako kdysi se upřesňovalo složení "rostlinný olej" na podrobnější palmový, olivový, slunečnicový.

Osobně bych se na informační regulace zaměřil později, jsou mnohem horší a mnohem neužitečnější regulace. Především ty, které zakazují a postihují obě strany, když se nechovají dle regulací.
Autor: VlK (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 09:28:26 Titulek: Re: Neresi? [↑]
V každém případě i tyhle informační regulace nemají být regulacemi, ale dobrovolnými normami.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 13:20:26 Titulek: Re: Neresi? [↑]
Keby si niektorí špekulanti nevymysleli predávať pod názvom brusnice klikvu, alebo pod názvom med predávať chemický produkt ktorý včelu nevidel ani na fotografii tak by takéto regulácie nevznikali. A nemôžu byť dobrovoľné, lebo práve tí nečestní podnikatelia by ich dobrovoľne ignorovali.
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 14:34:42 Titulek: Re: Neresi? [↑]
To je nesmysl, to by byl podvod, na který není třeba žádné další regulace, stačil by prostě stávající zákoník. Žádné další regulace z takovýchto věcí automaticky neplynou, jejich hybnou silou jsou jiné motivy. To se zde jen vy snažíte nenápadně a neustále přesvědčovat ostatní, ža jakýkoliv svobodný prostor, který si lidé vytvoří vede přímo k regulacím a pronásledování. Že na lidech, kteří chtějí svobodu, je vinna a oni jsou vinní. Taktéž se tu snažíte v zásadě lidi odradit od práce na propagaci svobody. Jste nejspíše poněkud více sofistikovanější etatista.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 15:47:40 Titulek: Re: Neresi? [↑]
Nie som právnik aby som vedel posúdiť či takéto konanie napĺňa skutkovú podstatu trestného činu podvodu, ale keďže za to nikoho neodsúdili napriek tomu že sa to pre prijatím smernice EU predávalo pod rovnakými názvami tak asi nie.
Čo iné než snaha zabrániť podvádzaniu mohlo byť motiváciou k prijatiu normy zakazujúcej nazývať klikvu brusnicou? Na tom predsa žiaden euroúradník nič nezíska, teda možno okrem hlasov podvedených zákazníkov.
Ďakujem za pochvalu, ešte som od žiadneho ankapistu nedostal označenie že sofistikovaný etatista :-).
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 16:35:35 Titulek: Re: Neresi? [↑]
No, ale moc úspěšný na druhou stranu ve svých aktivitách nejste.
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 17:06:03 Titulek: Re: Neresi? [↑]
Brusinky jsou dražší než klikvy. Někdo se na tom namaže. Úředník bude mít pocit moci a hrdinství atd. A bude moci říkat jak dře a zaslouží si peníze.
"Nakonec je ale třeba dodat, že „klikva“ je plnohodnotnou variantou brusinky, dokonce lepší, už proto, že tuzemské brusinky nejsou na trhu zrovna časté, nejsou levné a jsou o poznání menší."
https://www.vitalia.cz/clanky/americka-brusinka-je-matouci-nazev-jak-se-lisi-boruvka-brusinka-a-klikva/

Jinak ten zákaz je nesmyslný i na wikipedii si člověk přečte:
"Čeština často výrazem brusinky nerozlišuje mezi brusnicí brusinkou, dalšími kyselými brusnicemi a zmíněnou klikvou."
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klikva
Prostě lidově je to brusinka. Ostatně i borůvka je lidový název.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 17:56:17 Titulek: Re: Neresi? [↑]
Práve naopak, podvodníci prišli o zisky z predávania lacnejšej klikvy za cenu drahších brusiniek. Ale nikto im nebráni predávať klikvu naďalej, ale už ju nemajú šancu predávať za cenu brusiniek.
Autor: Kremlobot (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 18:29:49 Titulek: Re: Neresi? [↑]
Za prvé nejde o podvod, protože lidově se klikva nazývá brusinkou, proto stěží může jí o podvod na lidi.
Za druhé brusinky jsou skutečně dražší, brusinky klikvy-se prodávaly levně. Sám si obojí kupuji.
Autor: Mirek Dušín (neregistrovaný) Čas: 2018-02-16 10:21:42 Titulek: EU = RVHP
Souhlasím s autorem článku, úředníci a etatisti by měli lízat všem podnikatelským subjektům nohy, místo toho je to naopak. Buď poslušný, jestli chceš na trhu uspět požádej o dotaci, ale hlavně dodržuj zákony, jinak tě zničíme - to je zpráva svobodnému trhu z EU a naší vlády posledních deseti let a každým dnem je situace horší, svobody ubývá rychlým tempem. Máme tady novou totalitu.

Všechny úředníky a etatisty je potřeba pověsit za palce do průvanu na pěkně dlouhou dobu.

Opravdu je potřeba postupovat tvrdě a jednoznačně, protože nám podnikatelům postupně padá celý systém na hlavu a já už si teď případám v některých dnech jako před rokem 1989.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Nemyslíte?
.........

Lidi jsou zvyklí, vždyt jen kolik let jsem musel úmorně ve škole študýrovat,
kde je měký a tvrdý i - y,
proti tomu jsou náký brusinky ouplná brnkačka...
Autor: axj (neregistrovaný) Čas: 2018-02-24 01:01:41 Titulek: citace-rozbo
na nezregulovaném trhu přežije jen ten, kdo plní přání zákazníků Z jakeho duvodu si to myslíš? Já s tím také na první pohled souhlasím, ale tuším, že tam bude nějaký zádrhel... Například Počítá se i jako součást přání i cena?
logo Urza.cz
kapky