Porozumění a respekt, hodnota a sounáležitost – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Anička
Čas: 2024-06-18 00:00:02

Porozumění a respekt, hodnota a sounáležitost

Hodnota je v libertariánských kruzích nejčastěji spojena se slovem subjektivní a mluví se o ní především v kontextu obhajoby volného trhu. Lidé se mnoho staletí snažili přijít na to, proč mají statky pro lidi různou hodnotu a proč většinou funguje nákladová teorie hodnoty, ale v mnoha případech pak tato teorie selhává. Geniální objev subjektivní teorie hodnoty odpovídá na mnoho odvěkých otázek a má velký dopad na to, jak můžeme vnímat náš svět.

Proč to ale píšu? Řekla bych, že předchozí odstavec je takový „libertariánský mainstream“. Co mě ale zaujalo na tomto konceptu nejvíc, je to, že funguje univerzálně. Protože lidé přisuzují hodnotu všemu kolem sebe. A každý to má jinak. Od ekonomie a prostého vysvětlování lidského jednání, ekonomických principů a důvodů, proč ideje socialismu nemůžou v praxi fungovat, pak může být přesah subjektivní teorie hodnoty právě do našich osobních životů, kde socialismus funguje dobře (pro některé menší skupiny lidí – například uvnitř rodin). Vtip je dle mého právě v tom, že hodnota a to, v co skutečně věříme, nás spojuje víc než cokoliv jiného. A vůbec nezáleží na tom, jaká ta hodnota je. Můžeme si rozumět, můžeme spolu souhlasit, debatovat, respektovat se, ale opravdová sounáležitost a tvorba komunity či kmene spočívá právě ve sdílení společných hodnot. Sdílení toho, na čem nám skutečně záleží.
Přečtení: 3483

Autor: Rakusak Čas: 2024-06-18 06:25:04
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasim. Proto si vybiram pratele a vubec lidi, se kterymi interaguji. Proc? Abych mel okolo sebe lidi sveho "kmene", se kterymi je mi prijemne jednat a jejichz vlastnosti koreluji k memu "idealu".
Autor: li Čas: 2024-06-18 07:54:42
Web: neuveden Mail: schován
"opravdová sounáležitost a tvorba komunity či kmene spočívá právě ve sdílení společných hodnot" souhlas!
Co je smutné, že dnes se vydává "pahodnota" za "hodnotu"... a o hodnotách, tedy o tom "co je hodnotné a proč" málo přemýšlíme...
Další věc je, že hodnoty spojují lidi dohromady, proto vznikly státy, kde lidé společné hodnoty uznávali a byli ochotni je bránit.
EU ale žádné hodnoty nemá, ale nutí státy skrze právo dělat absurdní věci a nařizuje jim migraci a LGBTIQ vymejvárnu... časovaná bomba.
Web: neuveden Mail: schován
eu hodnoty má a nutí je uplne stejne jako jakýkolik jiný stát nutí svým obyvatelum své hodnoty
Autor: li Čas: 2024-06-18 09:05:46 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Jaké to jsou hodnoty?
Web: neuveden Mail: schován
Třeba to výše zmíněné LGBTQ+, nebo zelená politika, eurofederalizace...

To že se vám ty hodnoty nelíbí z nich nedělá "pahodnoty" (ať je to co je to). I socialista má hodnoty, nejčastěji nějakou rovnost.
Autor: li Čas: 2024-06-18 15:38:39 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Obchody s dětmi jsou HODNOTA? Nejsou, je to zločin.
Tzv. rovnost je blábol, který může platit pro roboty, ne pro lidi.
Zelené halucinace nejsou hodnoty, je to nahodilá politika, zrovna tak jako potvrzení souhlasu před sexem.
Web: neuveden Mail: schován
Prosím definici slova hodnota a nějaké příklady. Znovu, to že se vám ta jejich rovnost, ekologie a práva LGBTQ+ nelíbí, z nich nedělá ne-hodnoty.

Mně se to taky nelíbí, tedy ne ve formě jak to tlačí EU, podobně se mi nelíbí vlastenectví nebo třeba náboženský fundamentalismus, ale to neznamená že to nejsou hodnoty.
Autor: li Čas: 2024-06-18 16:55:01 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Mravnost je především citová záležitost. Nestačí si do hlavy nalít vědomosti, musíme se učit vztahům s ostatními a vztahu k nám samým."
Jenže co dělat s lidmi, kteří CIT nemají? Jsou to potenciálně velmi nebezpeční lidé, kteří dělají chyby všude okolo sebe... nevím jak vám to mám vysvětlit. Tato monstra nikdy nepochopí co je to hodnota, protože neví jak ji změřit a zvážit. Klidně pak budou vyrábět i děti a prodávat je ve specializované obchodní síti.
Web: neuveden Mail: schován
Takže zase uhýbání od otázky? CO JE TO HODNOTA A UVEĎTE PŘÍKLAD. "Musíte to cítit" není odpověď, to jsou nějaké ezo kecy. Ten komouš taky "cítí" že jeho rovnost je super hodnota. Chcete mi snad tvrdit, že nejen vaše vědomosti ale dokonce i vaše city jsou z nějakého důvodu nadřazené citům nás ostatních? Včetně komoušů, teploušů a ekofašistů?

To je ta mravnost? Za mě je nejvíc nebezpečný člověk ten, který je přesvědčený o své pravdě a je ochoten pro ni udělat cokoliv, lidé bez pokory a sebereflexe, "já mám pravdu, všichni se poserte".
Autor: li Čas: 2024-06-18 21:29:20 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Cit představuje v podstatě podvědomí, které nám říká, jak k čemu máme přistupovat a jak máme danou věc hodnotit."
Jenomže co když někdo není vůbec vybavený citem? Tím pádem nedokáže chápat... točí se neustále na definicích a počtech.... jenže my ostatní se pohybujeme v kvalitách a chápeme jisté nuance naprosto intuitivně...
Web: neuveden Mail: schován
"My ostatní" as in "já, li a moje maličkost"?

A znovu neodpovídáte na otázku. To ty stamilióny ekologů, homosexuálů a eurohujerů nemají ten váš "cit"? To je ale pak celkem věc k hovnu když to nikdo kromě vás nemá a vy to ani neumíte popsat. Ten váš "cit" co rozhoduje o tom co je a není hodnota je věc na úrovni "řekl mi to Bůh ve snu".

Takže vás prosím, aby ste přestala rozhodovat o tom co je a co není hodnota na základě nějakých vašich pocitů, v nejlepším případě je to plýtvání slovy, energie a času, v horším případě z toho vyplynete jako sebestředný hlupák co má pravdu "protože to tak cítí, takže to tak je".
Autor: li Čas: 2024-06-19 00:24:39 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A co když existují lidé, kteří mají CIT a lidé, kteří ho nemají?
Můžete mi popsat slovy jaký rozdíl v kvalitách lásky cítí matka ke svému dítěti, ke své kamarádce a ke svému milenci?
Můžete to měřit a zapsat do tabulky?
Nemám nic proti ekologům, homosexuálům, eurohujerům - a tyto jednotlivce zahrnuji pojmem ČLOVĚK.
Např. homosexuál není můj nepřítel - nepřítel začne být přesně v okamžiku, kdy by chtěl vykonávat prostřednictvím své tlupy bezpráví na dětech tím, že by prosazoval zvrhlé právo, které jde proti lidskosti.
Web: neuveden Mail: schován
Já stále čekám na tu definici, nebo nějaký váš způsob jak rozlišujete hodnoty od "pahodnot", stále jste ani neuvedla příklady. Já tady neargumentuju o vašich citech, a tím stě přišla vy, já se snažím pochopit na základě čeho soudíte že EU nemá hodnoty, jakto že nemá hodnoty? Co je pro vás hodnota když ne ekologie, eurofederalizace a práva teploušů?

Já se vás neptám co proti nim máte, ptám se proč podle vás "nemají hodnoty", protože zatím to (stále) vypadá tak, že hodnoty jsou to čemu věříte vy, a to čemu věří "ti druzí", hodnoty nejsou. Ptám se proč.

To že někdo má cit a někdo ne, a že jsme všichni lidi je moc hezké, ale kdo vám dal to právo rozhodovat na základě vašich citů co je a co není hodnota?

Já myslel že objektivisti jsou uchylové na definice a objektivitu, vysvětlete proč jsou vaše city objektivní a city ekologa, teplouše a eurohujera ne. Čím jsou vaše city speciální? Čím to je že když li řekne "tohle je a tohle není hodnota", tak je to pravda?

A nebo to pravda není? Je to jen váš subjektivní pocit? Váš názor? Vaše CITY? Pokud to tak skutečně je, tak prosím laskavě přestaňte své city a domněnky pokládat za objektivní realitu.
Autor: li Čas: 2024-06-19 13:45:49 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pro mne má hodnotu ČLOVĚK, ne skupina libovolných lidí, která chce připravit jednotlivce o jeho přirozená práva.
Chápete to na takto jednoduchém příkladu? Pokud ne, tak Vám v rozvažování něco chybí.
Přemýšlím co by to mohlo být a napadá mne zda vůbec jste schopen nějakého CITU, případně prosté logické úvahy.
Web: neuveden Mail: schován
Já se vás neptám v čem vidíte hodnotu, já se ptám JAKÉ máte hodnoty. Říkáte člověk, fajn, to znamená lidský život předpokládám? No budiž, to je dost obecná hodnota, to má asi každý kromě vrahů. A proč ekologie, práva teploušů a přání federalizovat EU do těch hodnot nezapadá?

Stále se vymlouváte na nějaký svůj pocit, čili nějaké vaše emoční domněnky. Ptám se už po dvacáté a naposledy, je tedy pravda že hodnota je to co řekne li, že je hodnota, a co li řekne že je pahodnota, tak je to pahodnota? A máte na tohle patent? Protože stejně tak může říct eurohujer že jeho pocit mu říká že např. váš objektivismus je pahodnota, a jak si mám mezi váma pak já vybrat? A nebo se na vás vykašlu oba a budu se řídit dle mých vlastních pocitů, to mě problém nedělá, ale pak se neohánějte objektivitou když pak placaté extrémně subjektivní tvrzení typu "já to tak cítím" a ještě k tomu tenhle váš pocit cpete ostatním jako objektivní pravdu.

Příště stačilo napsat "jejich hodnoty se mi nelíbi", a nesnažit se zobjektivizovat pocity, jak jsem říkal, vycházíte z toho akorát jako sebestředný hlupák, "já to tak cítím, takže to tak je a tečka, poserte se".
Autor: li Čas: 2024-06-19 19:45:42 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
jak nezapadá? vidím v nich člověka a připisuji jim přirozená práva... vracíme se na začátek debaty?
Web: neuveden Mail: schován
Vracíme se na začátek debaty protože jste to stále pořádně nevysvětlila. Psala jste že EU nemá hodnoty, potažmo že má "pahodnoty". Já uvedl příklady hodnot které EU zastává, a chtěl jsem po vás vysvětlení proč tohle nejsou hodnoty, potažmo proč to jsou "pahodnoty". Vaše vysvětlení bylo že to tak cítíte, já tvrdím že vaše city nejsou argument, stejně tak může eurohujer "cítit" že vaše hodnoty jsou pahodnoty, nebo že to vůbec nejsou hodnoty. Čili je tu potřeba uvést vaší definici hodnot, "já to tak cítím" není definice, není objektivní, čili jak jsem říkal, stačilo napsat že to je nějaký váš pocit nebo domněnka, a ne že to je objektivní fakt.

"EU nemá hodnoty protože to tak cítím/EU má pahodnoty protože to tak cítím" hned zní líp. Ještě lepší by bylo uvést normální definici hodnoty, aby jsme měli pořádek v tom proč práva teploušů a ekologie nejsou hodnoty/jsou pahodnoty. To že to tak "cítíte" by mě osobně stačilo, objektivista by ale asi potřeboval ucelenou definici, vaše city a domněnky neodráží objektivní realitu ;)
Autor: li Čas: 2024-06-20 00:17:00 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Cítím, že obchodovat s dětmi je zločin, proto je politika EU plně srovnatelná s holokaustem. Jak to cítíte vy?
Autor: li Čas: 2024-06-19 13:54:42 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Těm, kteří nejsou schopni citu a nectí přirozené právo připomínám nedávnou historii.
Jakou hodnotu má bestialita? a dovedete ji zanést do tabulky a porovnat s hodnotou jablek?
https://www.youtube.com/watch?v=-tGwjwK9pIM
Web: neuveden Mail: schován
Evrospke nebo české? Myslím že to vygooglite za 5min,ale muzu to samozřejmě udělat za Vás. ;)
Autor: li Čas: 2024-06-18 21:30:21 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Napište mi ty EVROPSKÉ hodnoty. Díky.
Web: neuveden Mail: schován
Autor: li Čas: 2024-06-19 09:03:20 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Hodnoty
Evropská unie je založena na těchto hodnotách:

Lidská důstojnost
Lidská důstojnost je nedotknutelná. Je třeba ji respektovat a chránit. Představuje skutečnou podstatu základních práv.
JAKÝM PRÁVEM TEDY CHCE UNIE POŠLAPAT PRÁVO DÍTĚTE NA JEHO MATKU I OTCE?

Svoboda
Svoboda pohybu dává občanům právo svobodně se pohybovat a pobývat na území Unie. Svobody jednotlivce, mezi něž patří respektování soukromého života, svobody myšlení, náboženského vyznání, shromažďování, projevu a informací, chrání Listina základních práv EU.
JAKÝM PRÁVEM BY MĚLO BÝT LIBOVOLNÉ OSOBĚ POVÝŠENO PRÁVO NA DÍTĚ PŘED PRÁVY DĚTÍ NA MATKU A OTCE?

Demokracie
Fungování Unie je založeno na zastupitelské demokracii. Evropský občan automaticky požívá politických práv. Dospělí občané EU mají právo volit ve volbách do Evropského parlamentu a v těchto volbách kandidovat. Občané EU mají právo být voleni a volit v zemi svého bydliště nebo v zemi svého původu.
ČR A JEDNOTLIVEC MÁ V EU NAPROSTO PODŘADNÉ POSTAVENÍ, ČÍMŽ TATO "TZV. DEMOKRACIE" NABÝVÁ PODOBU TOTALITY.

Rovnost
Rovnost znamená, že všichni občané mají před zákonem stejná práva. Zásada rovnosti žen a mužů tvoří základ všech evropských politik i evropské integrace. Uplatňuje se ve všech oblastech. Zásada stejné odměny za stejnou práci se stala součástí Římské smlouvy v roce 1957.
ROVNOST PŘED ZÁKONEM JE HEZKÁ MYŠLENKA, POKUD BY ZÁKON NEBYL NAPSÁN V ROZPORU S LIDSKOSTÍ.

Právní stát
EU je založena na zásadě právního státu. Veškerá její činnost se odvíjí od smluv, s nimiž země EU vyslovily dobrovolný a demokratický souhlas. Právo a spravedlnost zajišťuje nezávislé soudnictví. Země EU svěřily konečnou jurisdikci Soudnímu dvoru Evropské unie, jehož rozhodnutí musí všichni respektovat.
ČLOVĚK NEMŮŽE RESPEKTOVAT ZÁKON, KTERÝ JDE PROTI LIDSKÉ PŘIROZENOSTI. TO NENÍ ŽÁDNÁ HODNOTA, ALE SVINSTVO.

Lidská práva
Lidská práva chrání Listina základních práv EU. Patří sem právo nebýt diskriminován z důvodu pohlaví, rasy nebo etnického původu, náboženského vyznání nebo přesvědčení, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace, dále právo na ochranu osobních údajů nebo právo na přístup ke spravedlnosti.
POKUD JE LIDSKÝM PRÁVEM ZAKÁZKOVÁ VÝROBA DĚTÍ A OBCHOD S NIMI, PAK JE TO ČIRÉ ZLO, NE HODNOTA.

Četl jste Farmu zvířat? V tomto kontextu je to dost aktuální.
Web: neuveden Mail: schován
a proč mi to píšete?
Autor: li Čas: 2024-06-19 18:24:01 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Pro pochopení, že v EU nejde o žádné hodnoty.
Web: neuveden Mail: schován
takže když jsou ty hodnoty špatné, tak to nejsou špatné hodnoty, ale nejsou to hodnoty vůbec. fajn, když myslíte. a jak to tedy nazýváte?

třeba zákony také můžou být dobré nebo špatné a neřeknete, že když jsou zákony špatné, tak to nejsou zákony... nebo?
Autor: li Čas: 2024-06-19 19:24:15 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"V běžné řeči a ve filosofii znamenají to, čeho si jednotlivci nebo skupiny váží, cení, za co jsou ochotni něco obětovat, případně zaplatit."
Takže pokud bychom napsali zákon, který je v rozporu s lidskostí i se zdravým rozumem, tak se samozřejmě nejedná o hodnoty.
Web: neuveden Mail: schován
pro ty, co to psali to zrejme hodnoty jsou (tim to neobhajuji)
Autor: li Čas: 2024-06-19 19:47:46 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
no i společenství hyen bude mít své hodnoty... :)
záleží tedy na té či oné společnosti... Hitler měl taky své "hodnoty"
Web: neuveden Mail: schován
Však ano...

Me přijde, že se potřebujete vždy v komentarich vymezovat, ikdyz s vámi člověk souhlasí. :)
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-06-18 08:49:51
Web: neuveden Mail: schován
to je také subjektivní. spoustě lidí je uplne lhostejné, jaké mají jejich kamarádi hodnoty či politické názory a jejich vztah je založen pouze například na společném koníčku či humoru.

pozor na aplikování svého pocitu na celou společnost ;)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky